Grécko má problém aj s ochranou svojich hraníc

zdroj wikimedia

Členské štáty EÚ kritizujú Grécko kvôli nedostatočným hraničným kontrolám. Z krajín Blízkeho východu tak začali po eskalácii násilia prenikať do Európy veľké skupiny imigrantov.  

Skupina viacerých európskych ministrov spravodlivosti a vnútra nalieha na Grécko, aby použilo na skvalitnenie kontrol aj eurofondy.

Slovenský minister vnútra Daniel Lipšic pripomenul, že už dávnejšie navrhol gréckemu ministrovi vnútra, aby na ochranu sporného úseku hraníc využil armádu.

"Navrhol som gréckemu ministrovi vnútra, lebo sa sťažoval na znižovanie počtu členov hraničnej polície kvôli kríze, aby využil armádu. Grécko má na počet obyvateľov najvyšší počet vojakov v Európe," upozornil Lipšic.

 „Otázkou ostáva, čo robiť v prípade, že nejaká krajina nie je schopná zabezpečiť svoju hranicu, tak ako to vidíme teraz v Grécku,“ hovorí nemecký minister spravodlivosti Hans-Peter Friedrich.

„Je stále možné obnoviť hraničné kontroly?“ pýta sa Friedrich a dodáva, že aj to by malo byť súčasťou diskusie.

Podobne uvažuje aj rakúska ministerka vnútra Johanna Mikl-Leitnerová. „Teraz potrebujeme vyvinúť na Grécko politický tlak, aby si začalo čo najskôr plniť svoje povinnosti v oblasti azylovej politiky. Ich hranica je otvorená ako dvere od stodoly,“ hovorí s iróniou ministerka.

Niekoľko štátov, vrátane Nemecka a Rakúska, lobujú za zjednodušenie procesu obnovenia pasových kontrol. Vnútornú kontrolu zrušila Schengenská dohoda v roku 1995.

Ministri sa zhodli na tom, že Grécko urobilo veľmi málo, aby posilnilo svoju azylovú agendu.

Európska komisia vyčlenila celkovo asi 300 mil. eur pre Grécko na zabezpečenie ilegálnej imigrácie. Atény už dostali viac ako dve tretiny z tejto sumy.

Grécka vláda pôvodne uvažovala o vybudovaní plotu, ale Mikl-Leitnerová považuje ploty za prežitky minulosti.

Lipšic si myslí, že ak nejaký štát systematicky zlyháva pri ochrane hraníc, tak sa treba spýtať, aká je perspektíva jeho zotrvania v Schengenskom priestore.

"Grécko nezlyháva len v otázke meny v eurozóne, ale aj pri ochrane hraníc. Potom je namieste otázka, či by takáto krajina mala mať možnosť dlhodobo v Schengenskej zóne pôsobiť,“ poznamenal slovenský minister. Dočasné zavedenie kontroly na gréckych hraniciach nie je podľa neho riešenie.

Podľa agentúry Frontex, ktorá má na starosť vonkajšiu ochranu hraníc EÚ, bolo v prvom štvrťroku 2011 hlavným tranzitným miestom pre imigrantov zo severnej Afriky Taliansko.

V septembri navrhla Európska komisia legislatívu, ktorá by umožnila členským štátom dočasne obnoviť hraničné kontroly – ak sa ukáže. že si niektorý štát opakovane nevie poradiť s ilegálnou imigráciou.

Najmä Taliansko a Francúzsko sa zasadzovali o väčšiu slobodu pri hraničných kontrolách. Väčšina z 20 000 utečencov  z Líbye v minulom roku smerovala práve do týchto štátov.

(EurActiv/Reuters/TASR)