Grécko tvrdo zakročilo proti imigrantom

zdroj wikimedia commons

Grécke orgány zakročili celkovo proti viac ako 6000 imigrantom. Väčšinu z nich už stihli prepustiť. Grécky minister pre verejný poriadok Nikos Dendias zákrok polície obhajoval s vysvetlením, že Grécko si v jeho súčasnej situácii nemôže dovoliť „inváziu imigrantov“.

Minister nazval imigráciu bombou, ktorá tiká na základoch gréckej spoločnosti a štátu. Ak sa Grécku nepodarí vybudovať riadne štruktúry, ktoré si s imigráciou poradia, bomba vybuchne.

Grécke úrady už koncom minulého mesiaca až štvornásobne zvýšili  hliadky na tureckej hranici.

Grécko sa už dlhšiu dobu nevie vysporiadať s návalom imigrantov, za čo doteraz čelí veľkej kritike a niektoré členské štáty mu dokonca hrozia vylúčením zo Schengenu. Dôvodom je, že až 80 % ilegálnych imigrantov prichádza do Únie práve cez Grécko.

Na druhej strane Atény vyzývajú členské štáty EÚ na väčšiu pomoc, pretože samotné Grécko znáša podľa slov jeho lídrov neprimerané bremeno.

Imigranti prekračujú grécko-tureckú hranicu najmä v okolí miest Orestiada a Edirne. Turecko je ochotné aktívnejšie spolupracovať s Úniou len za podmienok liberalizácie vízových povinností.

V posledných mesiacoch poklesol aj vďaka opatreniam agentúry Frontex počet imigrantov, ktorí prekročia týždenne hranicu z 2000 na 500.

Niektorí grécki politici vyzývajú na ešte tvrdší postup proti imigrantom. Príkladom je krajne pravicový Zlatý úsvit, ktorý sa aj vďaka tejto rétorike dostal do parlamentu. Minulý týždeň napríklad strana  rozdávala pred budovou parlamentu jedlo zadarmo, ale len tým, ktorí sa preukázali, že sú grécki občania.