Gruzínska ministerka presvedčila europoslancov

Na mimoriadnej spoločnej schôdzi výboru pre zahraničné veci a Podvýboru pre bezpečnosť Európskeho parlamentu (20. 8.) obvinila ministerka zahraničia Gruzínska, Eka Tkeshelašvili Rusko z toho, že “podvádza”, pretože nesťahuje svoje sily z územia Gruzínska tak, ako bolo dohodnuté v mierovej dohode vyjednanej francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym. Konečný termín, do ktorého sa majú Rusi stiahnuť je 22. august.

Včerajšie správy potvrdzovali slová gruzínskej političky, ruské sily dokonca aktívne blokovali gruzínske prístavy na Čiernom mori.

So slzami v očiach, Tkeshelašvili poslancom rozpávala o „pokračujúcich popravách“, ktorých sa dopúšťa ruská armáda, ktorú obvinila z „etnických čistiek“. „Rusko jasne sleduje imperialistickú politiku zameranú na destabilizáciu Gruzínska a zmenu hraníc Európy a sféry ruského vplyvu“, povedala.

Jasná väčšina europoslancov – najmä z východnej Európy – zdieľaľa náhľad gruzínskej ministerky a žiadala solidaritu s juhokaukazkou krajinou a tvrdý postoj Únie voči Rusku. Mala by sa podľa nich zvážiť možnosť zmrazenia rokovaní o bilaterálnej dohode o partnerstve a spolupráci medzi EÚ a Ruskom. To v príapde, že Rusko nedodrží dátum na stiahnutie sa.

Len niekoľko europoslancov, ako napríklad nemecký socialista Klaus Hänsch (PES) zaujali viac vyvážený prístup. Pripomenul kolegom, že „napriek neprimeranej ruskej reakcii“ bol počiatočný útok spustený Gruzínskom. Podobný postoj zaujala aj slovenská europoslankyňa Irena Belohorská. Situáciu hodnotí ako následok rozhodnutí o Kosove, ktoré “otvorilo Pandorinu skrinku riešení pre niektoré senzitívne oblasti v Európe”. Príkaz prezidenta na vojenskú akciu na svojom území, proti svojim občanom je pre Belohorskú neprijateľný precedens. Dúfa ale, že sa EÚ podarí nájsť spoločnú pozíciu. 

Väčšina členov výboru pozitívne reagovala na požiadavku ministerky, vyslať do Južného Osetska mierové jednotky, ktoré by mali nahradiť Rusov. Podľa jej slov, hoci sú ruskí vojaci „oblečení ako mierotvorcovia“, „bezpochyby majú iné úmysly.“

Keď sa jej pýali, či si myslí, že Moskva bude s rozmiestnením európskych vojakov súhlasiť, odpovedala, že Rusko nemá žiadny právny či morálny argument proti prítomnosti európskych mierových síl na Gruzínskom území. „Gruzínsko je suverénny štát“, vyhlásila.   

Výbor pre zahraničné veci pracuje na uznesení, ktoré predloží na najbližšiu plenárnu schôzu Európskeho parlamentu 1. septembra, ktorá sa bude týkať tejto témy.

Moskva ohlásila zmrazenie všetkých kontaktov s NATO v odpovedi na rozhodnutie Aliancie suspendovať politické rokovania s Ruskou federáciou. Rusko predložilo vlastnú rezolúciu o Gruzínsku do Bezpečnostnej rady (BR) OSN, ktorou kontruje dokumentu, ktorý o deň skôr predložilo Francúzsko. Spojené štáty a európski členovia BR odmietli ruský text, pretože neobsahoval zmienku o teritoriálnej integrite Gruzínska.

Pozície

Gruzínska ministerka zahraničia Eka Tkeshelašvili pre výborom vyhlásila, že „o osude Európy sa teraz rozhoduje v Gruzínsku“. Obvinila Rusko z vedenia imperialistickej politiky namierenej na posilnenie vlastnej sféry vlyvu. Na potvrdenie svojich slov poslancom pripomenula potlačenie Pražskej jari sovietskymi vojskami z pred 40 rokov.

Po návrate z návštevy Gruzínska označili nemecký poslanec z frakcie EPP-ED a člen výboru pre zahraničné veci, Elmar Brok a jeho rakúsky kolega a podpredseda frakcie Othmat Karas ruské vojenské akcie za „totálne neakceptovateľné. “

„Porušenie územnej integrity suverénneho štátu a destabilizácia demokratickej vlády sa nesmie stať značkou ruskej zahraničnej potiky zameranej na oživenie Sovietskeho zväzu“, vyhlásili. Ak sa tak stane, Gruzínsko je len začiatok a ďalšie krajiny Spoločenstva nezávislých štátov budú nasledovať.

„Je taraz veľmi dôležité, aby EÚ skoro uzavrela dohodu o voľnom obchode s Gruzínskom a ďalšími štátmi.

Poľský predseda výboru pre zahraničné veci zo strany európskych socialistov, Jacek Saryusz-Wolski (PES) sa stotožnil so slovami ministerky o osude Európy, o ktorom sa rozhodne v Gruzínsku. Všetky politické komunikačné kanály by sa mali zatvoriť, pokiaľ Rusko nesplní záväzok úplného stiahnutia sa z Gruzínska.

Litovský člen EPP-ED Vytautas Lnadsbergis považuje Gruzínsko za „nové Čečensko“ a britský liberál Andrew Duff sa čuduje „ako mohol byť Saakašvili tak neuveriteľne hlúpy, že padol rovno do pasce pripravenej pánom Putinom?“

Nemeckému europoslancovi Tobiasovi Pflügerovi z Nordickej zjednotenej ľavice sa diskusia zdala jednostranná pretože hádže všetku vinu na Rusko. „Ruská odpoveď bola určite prehnaná, ale zdá sa, že sa prehliada, že prvý útok bol nariadený gruzínskym prezidentom Saakašvilim“. 

Slovenská europoslankyňa Irena Belohorská (NI), členka výboru pre zahraničné veci, nesúhlasí s gruzínskou ministerkou. “Naopak, velmi som privítala aktivity Francúzskeho predsedníctva, hlavne prezidenta Sarkozyho, ktorý veľmi aktuálne a rýchlo zasiahli do situácie.”

Vyjadrila poľutovanie nad tým, že sa na zasadnutí výboru sa nemohol zúčastnit zástupca Ruskej federácie. “To by som považovala za možnosť, kde by sme mohli hladať riešenia. Hodnotim celú situáciu ako následok rozhodnutí o Kosove, ktoré otvorilo Pandorinu skrinku riešení pre niektoré senzitívne oblasti v Európe.” Príkaz prezidenta na vojenskú akciu na svojom území, proti svojim občanom je pre Belohorskú neprijatelný precedens. “Aj keď má na svojej strane silných spojencov. Ruská reakcia bol následok, ktorý možno ukončí politickú pohodu. V poslednom období tlak medzinárodnej politiky na Rusko vyvoláva odstredivú reakciu jeho politikov.”

Podľa Ireny Belohorskej teraz treba stmeliť Európu, aby sa stala vyjednávačom mieru medzi mocnosťami. “Dúfam, ze EÚ nebude mat 27 stratégií v tejto otazke a že sa aspoň my budeme vedieť dohodnúť, ako dalej.”