Gruzínsko a Rusko sa obviňujú z provokácií

Krajiny sa navzájom obviňujú, že sa snažia využiť rastúce politické napätie v Gruzínsku, kde je opozícia už týždeň v uliciach a žiada odstúpenie prezidenta Michaila Saakašviliho.

Ruské jednotky sú už od augusta minulého roku v Južnom Osetsku, ktoré je stále oficiálne súčasťou Gruzínska. Vstúpili tam, aby vytlačili gruzínsku armádu, ktorá sa snažila násilím prebrať kontrolu nad odštiepeneckou republikou.

Pozorovatelia EÚ, ktorí kontrolujú prímerie, zaznamenali posilňovanie ruských jednotiek na hraniciach Južného Osetska, aj Abcházska, ďalšej odštiepeneckej gruzínskej provincie, oficiálne uznanej Ruskom. Na gruzínskej strane hranice nebolo zaznamenané žiadne pohyby.

Hovorca EÚ Stephen Bird oznámil, že „výrazné“ ruské posily na hraniciach Abcházska sa v utorok pravdepodobne stiahli. Na otázku, či bolo stiahnutie pozorované aj v Južnom Osetsku, odpovedal: „Pokiaľ to vieme pozorovať, nie.“

Podľa dôvernej správy zostavenej diplomatmi EÚ v Gruzínsku, ktorej obsah videla agentúra Reuters, boli medzi ruskými posilami aj tanky, obrnené vozidlá pechoty, delostrelectvo, a „veľké“ mobilné raketové systémy.

Nepokojná hranica

„Situácia na ABL (administratívna hraničná línia) je teda nestála a krehká, keďže ruské / juhoosetské sily vytvárajú v oblasti novú situáciu“, píše sa v správe datovanej 13. Apríla.

Gruzínsky minister vnútra Šota Utiašvili povedal, že Rusi priviedli čerstvé jednotky, no „nikdy nestiahli tie staré“. „Znepokojuje nást to“, povedal minister, podľa ktorého vošlo pred protestmi do oboch regiónov 5 000 ruských vojakov.

Rusko tvrdí, že prijalo iba „preventívne opatrenia“ na zabezpečenie stability Južného Osetska a Abcházska v období napätia, keďže malo údajne konkrétne informácie o provokáciách.

Hovorca ministerstva zahraničných vecí Andrej Nesterenko tvrdí, že ruské sily majú odradiť Tbilisi od vojenskej akcie, ktorá mala byť využitá na odvedenie pozornosti od opozičných protestov.

„Opakovane sme protestovali proti praxi, ktoré sa stalo pre oficiálne miesta v Tbilisi zvyklosťou, hľadať cestu z vnútorných problémov v použití vonkajšej agresie.“

„Skutočnou hrozbou regiónu je pokračujúca remilitarizácia Gruzínska, vrátane koncentrácie špeciálnych síl a vojenského vybavenia, blízko území Abcházska a Južného Osetska.“

Gruzínske ministerstvo vnútra tvrdí, že zatklo aktivistov ruskej, prokremeľskej mládežníckej organizácie „Naši“, ktorí prešli na gruzínskej územie z Južného Osetska. Obvinilo ich z pokusu o vyprovokovanie konfrontácie.

Podľa ministerstva sú ďalší aktivisti v juhoosetskom hlavnom meste Cchinvali.

(EurActiv podľa Reuters)

Pozície

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vo štvrtok povedal, že vojenské cvičenie NATO, plánované na budúci mesiac v Gruzínsku, regionálnej stabilite nepomôže. „Demonštrácia spolupráce NATO… s gruzínskym režimom pravdepodobne nevyšle správny signál tím, ktorí chcú vážne dosiahnuť stabilitu na Kaukaze“, povedal Lavrov podľa Moscow Times.

Ruský vyslanec pri NATO Dmitrij Rogozin vyzval vo štvrtok Alianciu, aby cvičenie odvolala. „Je to absurdnosť a provokácia. Požiadal som generálneho tajomníka NATO… aby to cvičenie odložil, alebo zrušil.“