Gruzínsko čaká na pomoc EÚ

Foto: flickr.com (henribergius)

Spory medzi juhokaukazskou republikou Gruzínskom a Ruskom tu existovali dávno pred vypuknutím ozbrojeného konfliktu v lete 2008, ktorý skončil rozmiestením vojenských jednotiek v jednej z pro-ruských gruzínskych provincií Južné Osetsko, priznáva v rozhovore podpredseda gruzínskej vlády.

Odmieta ale, že sa jedná o „zamrznutý konflikt“. „Je veľkou chybou opisovať situáciu v Abcházsku a Južnom Osetsku ako zamrznutý konflikt. Máme otvorený spor s Ruskom, ale nie s našimi provinciami“, hovorí.

Baramidze, ktorý je v gruzínskom kabinete zodpovedný za európsku a euroatlantickú integráciu je presvedčený o tom, že spor je stále možné vyriešiť. „Konflikt s Ruskom predstavuje pre rozvoj Gruzínska veľkú prekážky. Dúfame ale, že s pomocou Európskej únie, ktorá sa viac zapojí do hľadania riešenia, budeme schopní tieto ťažkosti prekonať,“ hovorí.

Baramidze ľutuje, že mandát pozorovateľskej misie EÚ v nárazníkových pásmach okolo separatistických území (jeseň 2008) nedovoľuje vojakom EÚ vstúpiť na tieto okupované územia. Zároveň ale vyjadril nádej, že sa tak stane v budúcnosti.

„Dúfame, že EÚ bude v tomto ohľade viac rozhodná“, povedal.

Vstup od NATO – stále aktuálna téma

Podpredseda gruzínskej vlády odmieta, že mala jeho krajina kvôli konfliktu s Rusko prestať pomýšľať na členstvo v Severoatlantickej aliancii. Pripustil ale, že sa Gruzínsko musí v tejto záležitosti držať trochu späť. Zároveň však nesmie podceňovať prípravu.

„Vieme, že potrebujeme dva-tri roky na to, aby sme boli na členstvo skutočne pripravení. Tento čas potrebujeme na to, aby sme zreformovali naše inštitúcie tak, aby zodpovedali štandardom NATO. Potom bude lopta na strane aliancie“.


Celý rozhovor v anglickom jazyku nájdete na tejto linke