Gruzínsko dostalo z Moskvy varovanie

Moskva reagovala na útoky v Južnom Osetsku, pri ktorých cez víkend prišlo o život šesť ľudí a 15 ďalších utrpelo zranenia. Štátny tajomník ruského ministerstva zahraničia telefonoval svojmu gruzínskemu kolegovi a upozornil ho, že „Moskva je vážne znepokojená eskaláciou napätia v regióne spôsobenou neúmerným použitím sily gruzínskou stranou,“ cituje tlačová agentúra Reuters.

Tbilisi sa bráni a tvrdí, že armáda, ktorá sa priblížila k hraniciam s Južným Osetskom, mala za cieľ odvrátiť útok tamojších separatistov, ktorí sú ale presvedčení, že sa blíži ozbrojený konflikt a preto začali s evakuáciou žien a detí do susedného Ruska, dodáva Reuters.

Napätie medzi Ruskom a Gruzínskom pochádza z 90-tych rokov. Po tom, čo sa Abcházko a Južné Osetsko odštiepili, Moskva vyslala do oblasti vojenskú misiu na udržanie mieru. Tbilisi však trvá na obvineniach, že Kremeľ takýmto spôsobom podporuje separatistické hnutia. Moskva sa bráni, že iba chráni obyvateľov, ktorí sú držiteľmi cestovných dokladov, ktoré vydali ruské úrady.

V gruzínskej hre ide o viac, Tbilisi má ambíciu oslobodiť sa spod ruského vplyvu a začleniť sa do NATO a v dlhodobom horizonte aj do EÚ, voči čomu Moskva namieta. Kartami minulý mesiac zamiešal aj Brusel, kde sa vyhlásilo, že Rusko by sa malo viac angažovať ako mediátor medzi Gruzínskom a jeho odštiepeneckými provinciami (EurActiv 09/07/08).