Gruzínsko opúšťa Spoločenstvo nezávislých štátov

Spoločenstvo nezávislých štátov (SNŠ), teda spoločenstvo niekdajších sovietských republík, má od dnešného dňa o člena menej. Vystupuje z neho Gruzínsko, ktoré o ukončenie svojho pôsobenia v organizácii požiadalo 14. augusta minulý rok. Reagovalo tak na vojenský konflikt s Ruskom, ktoré sa považuje v SNŠ za dominantného člena.

Podľa vnútorných stanov SNŠ je lehota na opustenie organizácie dvanásť mesiacov od dňa, kedy sa s vôľou krajiny opustiť organizáciu oficiálne oboznámi jej Výkonný výbor. Ročná lehota v prípade Gruzínska uplynula dnešným dňom.

Rusko voči vystúpeniu Gruzínska zo SNŠ neprotestuje. Tlačová agentúra ITAR-TASS citovala stanovisko ruského ministerstva zahraničia: "Táto udalosť by sa nemala dramatizovať. Každý nezávislý štát má právo rozhodnúť sa o svojej účasti v akejkoľvek organizácii. Je to zvrchované právo každého štátu."

Na druhej strane, ruskí lídri upozornili, že každé slobodné rozhodnutie so sebou nesie konkrétne dôsledky. Napríklad ruská diplomacia hovorí o možných "negatívnych dôsledkoch na občanov krajiny", s čím sa stotožňuje i Leonid Sluckij, podpredseda výboru ruskej Štátnej dumy pre zahraničie: "Tbilisi bude musieť znovu zavádzať dohody, ktoré vyplynuli z fungovania SNŠ vrátane bezvízového cestovného styku a migrácie za vzdelaním a prácou. V súčasnosti to môže byť problematické, aj keď sa nič dramatické nedeje, najmä pre SNŠ."

Výkonný výbor SNŠ uviedol, že Tbilisi vyjadrilo želanie pokračovať v napĺňaní dohôd, ktoré sa na pôde organizácie prijali v čase jeho členstva. Podobné posolstvo vyhlásil aj David Jalachania, štátny tajomník gruzínskeho ministerstva zahraničia. Uviedol, že krajina je pripravená spolupracovať s krajinami SNŠ v prípade, že budú rešpektovať územnú integritu Gruzínska.

Formálne vystúpenie Gruzínska zo SNŠ prichádza v čase, kedy sú rusko-gruzínske vzťahy opäť o čosi viac napäté. Začiatkom augusta vyzval ruský prezident Dmitrij Medvedev medzinárodné spoločenstvo, aby uvalilo na Tbilisi zbrojné embargo (EurActiv 11/08/09). V rovnakom čase ruský premiér Vladimír Putin navštívil gruzínsku odštiepeneckú provinciu Abcházko, ktorú Moskva uznala za nezávislý štát. Gruzínska diplomacia vtedy označila Putinovu cestu za "účelovú provokáciu a výzvu pre celé medzinárodné spoločenstvo". Gruzínskym lídrom sa nepáči najmä fakt, že návšteva sa uskutočnila na výročie podpisu šesť-bodového prímeria medzi oboma krajinami.

Po vystúpení Gruzínska zostávajú v SNŠ: Rusko, Bielorusko, Kazachstan, Kirgizsko, Azerbajdžan, Arménsko, Moldavsko, Tadžikistan a Uzbekistan. Turkménsko má štatút pridruženého člena. Ukrajina je zakladajúcou krajinou a so SNŠ spolupracuje, ale formálne nie je jeho členom.