Gruzínsko prestalo blokovať vstup Ruska do WTO

Foto: flickr.com (henribergius)

Ruský prezident Dmitry Medvedev na pozadí nedávneho summitu G20 v Cannes novinárom potvrdil, že Rusko je pripravené nájsť kompromisné riešenie v snahe dosiahnuť prijatie do WTO. Detaily nie sú známe, no Medvedev dodal, že by sa tak malo stať za pomoci Švajčiarska. Krajina už v minulosti plnila úlohu sprostredkovateľa medzi Ruskom a Gruzínskom, no po konflikte medzi oboma štátmi sa Tbilisi z rokovaní stiahlo. Minulú stredu (2.novembra) sa však podarilo dosiahnuť dohodu ohľadom monitorovania nákladu na hraniciach s Abcházskom a Južným Osetskom, ktorá je poslednou prekážkou na ceste Ruska do WTO.

Štátny tajomník gruzínskeho ministerstva zahraničných vecí Sergi Kapanadze pre agentúru Interfax povedal: „Všetko by sa malo dokončiť…do 10. novembra.“ Vo štvrtok totiž zasadne pracovná skupina WTO, ktorá by tak mohla navrhnúť finálnu verziu dokumentu. Tú by mali následne ministri pre obchod vo WTO schváliť v Ženeve 15. decembra tohto roku.

Internetová stránka Civil Georgia cituje gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho, ktorý minulý štvrtok (3.novembra) povedal, že dohoda WTO s Ruskom je ich „diplomatickým víťazstvom“, pretože po prvý raz od straty kontroly nad Abcházskom a Južným Osetskom na začiatku 90.rokov získa Tbilisi prístup k informáciám o pohybe tovaru na hraniciach s týmito autonómnymi oblasťami.

Podľa dohody, ktorú vyjednalo práve Švajčiarsko, to bude práve švajčiarska súkromná spoločnosť, ktorá bude tento pohyb monitorovať, a to v troch hraničných bodoch- dva z nich sa nachádzajú v Abcházsku a Južnom Osedsku a tretí je na hraničnom priechode Zemo Larsi-Kazbegi na rusko- gruzínskej hranici.

Dôsledky členstva pre ruskú ekonomiku

Denník Moscow Times zverejnil predpokladané dôsledky prípadného členstva v organizácii na domácu ekonomiku. Podľa nich by mala do roku 2017 postupne klesať podpora tamojším farmárom. Na obchod s ropou a zemným plynom, ktoré tvoria až 40 percent príjmov do štátneho rozpočtu Ruska, bude mať vstup krajiny do WTO len minimálny dopad. Až o 30-40 percent by mal naopak zlacnieť dovoz viacerých tovarov zo zahraničia, na ktoré sa v súčasnosti uvaľuje vysoké clo. Zvýšiť by sa mal aj export oceli, keďže Európa pravdepodobne zruší dovozné reštrikcie v tejto oblasti.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso uzavretie dohody s Ruskom privítal so slovami: „Rusko je tretím najväčším obchodným partnerom EÚ a je veľmi dôležitým trhom pre exportérov a investorov z EÚ. Prijatie krajiny za člena WTO by prinieslo skutočnú kvalitatívnu zmenu do súčasného režimu obchodovania.“

Barroso zároveň ocenil „flexibilitu preukázanú zo strany Gruzínska a Ruska“ pri hľadaní kompromisu a obe strany povzbudil k prekonaniu posledných, technických, prekážok, ktoré by prispeli k sformalizovaniu dohody. Predseda EK tiež poďakoval Švajčiarku za jeho úlohu mediátora.

Rusko je v súčasnosti s ročným obchodným obratom vo výške 1,9 bilióna dolárov (takmer 3 percentá globálneho obratu) najväčšou ekonomikou sveta mimo WTO. Do roku 2001 ňou bola Čína.