Gruzínsko: Rusko plánovalo štátny prevrat

„Hlavným cieľom tohto povstania malo byť prerušenie vojenských cvičení NATO,“ vyhlásil pre Reuters gruzínsky minister obrany David Sikharulidze. Doplnil: „V súčasnosti vyjednávame s vojakmi na základni Muchrovani a dúfam, že toto povstanie skončí čo najskôr.“ Ministerstvo vnútra doplnilo, že prevrat sa plánoval s pomocou financií a úplatkov, ktoré prišli z Ruska.

Minister obrany tiež informoval, že velitelia, ktorí boli usvedčení z príprav povstania, už boli z armády prepustení a jeden človek bol zatknutý. Vojakom noví velitelia prikázali zotrvať v kasárňach. Údajné povstanie sa plánovalo na vojenskej základni, ktorá je od hlavného mesta Tbilisi vzdialená len 19 kilometrov.

Ruská tlačová agentúra ITAR-Tass citovala nemenovaný zdroj blízky ruským bezpečnostným zložkám, ktorý odmietol špekuláciu, že by za plánovaným povstaním v Gruzínsku stála Moskva. Povedal: „Je to nočná mora a agónia Saakašviliho režimu. Nemožno to popísať inak.“

Správy z Gruzínska NATO nekomentovalo. Aliančné cvičenia, ktoré začnú v Gruzínsku zajtra, sú organizované ako gesto solidarity s krajinou, ktorá čelila vojenskej intervencii Moskvy. Aj keď je rozšírenie NATO o Gruzínsko otázne, má ísť o signál, že Aliancia na Gruzínsko nezabudla.

Viac ako tisícka vojakov z desiatich krajín NATO má nacvičovať „odvracanie krízy“. Cvičenia by mali začať zajtra a mali by potrvať jeden mesiac. Uskutočnia sa na východ od Tbilisi, na niekdajšej sovietskej leteckej základni Vaziani, teda 70 kilometrov od terajšej ruskej základne v odštiepeneckom regióne Južné Osetsko.

Ruský prezident Dmitrij Medvedev označil rozhodnutie usporiadať cvičenia NATO v Gruzínsku za nesprávne a nebezpečné. 1. mája vyhlásil: „Špecificky by som chcel zdôrazniť, že zodpovednosť za možné negatívne dôsledky tohto rozhodnutia budú ležať plne na ramenách tých, ktorí ho učinili a vykonali.“

Nespokojnosť ruského prezidenta prišla krátko po tom, čo NATO a Rusko opätovne obnovili formálny dialóg v rámci Rady NATO – Rusko. Oficiálne diplomatické styky Moskvy a Aliancie boli prerušené od ruskej intervencie v Gruzínsku, ktorá sa udiala v auguste minulého roka. Pokiaľ ide o spoločný dialóg, Aliancia vyhostila minulý týždeň zo svojej centrály dvoch ruských diplomatov, ktorých obvinila zo špionáže.

EurActiv/Reuters