Gruzínsko zvažuje vojenský zásah v Abcházku

Medzinárodná krízová skupina (ICG) varuje, že sa schyľuje k vojenskej operácii Gruzínska v Abcházku. Správa prichádza v čase, kedy sa Javier Solana vrátil z pracovnej cesty v regióne a Európsky parlament vydal rezolúciu, v ktorej obvinil Rusko z podnecovania konfliktu (EurActiv 05/06/08).

Gruzínsko sa snaží o obnovenie integrity svojho územia a jastraby v Tbilisi rozmýšľajú o vojenskom zásahu, tvrdí ICG, think tank pôsobiaci v Bruseli. Cieľom vojenskej ofenzívy by malo byť získanie kontroly nad južnou časťou územia. Gruzínsko chce v najhoršom prípade na čas obsadiť aspoň časť abcházskeho územia.

Ak v Abcházku alebo Južnom Osetsku prepuknú nepokoje, Moskva bude chrániť tamojšie ruské obyvateľstvo, tvrdia kremeľskí lídri. Dôvodom ostrejšieho postoja Ruska ku Gruzínsku je okrem iného aj usilovanie sa Tbilisi o pozvánku do Aliancie.

„Tbilisi odpovedalo diplomatickou ofenzívou, získavaním podpory od vysoko postavených západných politikov, zatiaľ čo súčasne opakovalo, že chce vyriešiť zmrazený konflikt pokojnou cestou,“ píše správa ICG a a stavia do protikladu fakt, že s prípravami vojenskej operácie sa už začalo.

EÚ a USA by si mali byť „vedomé legitímnych záujmov Ruska na Kaukaze,“ tvrdí ICG. Okrem toho vyzýva ďalšie strany ku skutkom:

  • Rusko by malo stiahnuť svoju vojenskú misiu v regióne, ktorá nespĺňa kritéria Moskovskej zmluvy z roku 1994 o peacekeepingovej jednotke,
  • Gruzínsko by malo zastaviť prípravy na vojenskú operáciu,
  • západ by mal urýchlene pracovať na znižovaní miery napätia v regióne,
  • EÚ by mala byť v postoji k Rusku jednotnejšia. ICG poukazuje na rozdielne postoje členských krajín k Moskve. Východoeurópski členovia kritizujú ruský postoj otvorenejšie, zatiaľ čo veľkí obchodní partneri ako Nemecko alebo Taliansko sú rezervovanejší.

O napätí spoločne diskutovali ruský prezident Dmitrij Medvedev a jeho gruzínsky náprotivok Michael Saakašvili 6. júna v St. Peterburgu. Počas regionálneho summitu sa obaja prezidenti zhodli, že si problém vyriešia štáty medzi sebou. Podľa Saakašviliho sa lídri zhodli, že „terajšia situácia neprospieva nikomu.“

Zatiaľ čo Brusel posiela do regiónu viacerých diplomatov, ruský Gazprom podniká obchodné cesty. Výkonný riaditeľ spoločnosti, Alexej Miller, nedávno navštívil Kazachstan, Turkménsko či Uzbekistan, aby rokoval o prístupe k tamojším zásobám zemného plynu. Miller sa nechal počuť, že Gazprom má záujem rovnako aj o nerastné bohatstvo Azerbajdžanu.