Gruzínsky prezident na pôde EP prehovoril k Rusku

foto: gruzínsky prezident Michail Saakašvili, zdroj: TASR/AP

Vo svojom príhovore adresovanom Európskemu parlamentu Saakašvili povedal, že Organizácii spojených národov (OSN), Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a Európskej únii pošle list, kde jasne vyjadrí predstavzatie Gruzínska nepoužiť silu v snahe dosiahnuť kontrolu nad tým, čo nazval „našou nelegálne rozdelenou krajinou“.

Rusko a Gruzínsko viedli v auguste 2008 päťdňovú vojnu, ktorej výsledkom bolo jednostranné vyhlásenie nezávislosti dvoch gruzínskych regiónov- Abcházska a Južného Osetska. Saakašvili dodal, že hoci jeho krajinu k nepoužitiu sily zaväzuje už dohoda o zastavení bojov z 12. augusta 2008, po konzultáciách so Spojenými štátmi a európskymi partnermi sa rozhodol doplniť ho o vyjadrenie, že jeho krajina si ponechá len právo na sebaobranu v prípade útoku.

„Gruzínsko vo svojom snažení o dosiahnutie deokupácie a zjednotenia siahne len po mierových prostriedkoch. Aj v prípade, že Ruská federácia odmietne stiahnuť svoje okupačné sily a aj keď jej paramilície zdvojnásobia porušovanie ľudských práv, Gruzínsko sa uchýli len k právu na sebaobranu v čase nových útokov a invázie na 80 percentách gruzínskeho teritória, ktoré ostáva pod kontrolou gruzínskej vlády,“ povedal Saakašvili. Odkazoval pritom na skutočnosť, že Južné Osetsko a Abcházsko, ktoré jednostranne vyhlásili nezávislosť, tvoria 20 percent územia Gruzínska.

„Môj sľub tu pred vami, predstavuje jednostranné vyhlásenie štátu podľa medzinárodného práva,“ dodal Saakašvili. Predseda Európskeho parlamentu Jerzy Buzek jeho prehlásenie o prísľube nepoužiť jednostranne prostriedky sily a vyzvať Rusko na rozhovory privítal slovami: „Dúfam, že Rusko na túto ponuku odpovie pozitívne.“ Dodal, že Saakašviliho uistil o pretrvávajúcej a neslabnúcej podpore v otázke suverenity a integrity Gruzínska. „Jedinou cestou ako zabezpečiť v regióne stabilitu je mierovými prostriedkami a diplomatickým úsilím. Gratulujem prezidentovi Saakašvilimu nielen za to, že je statočný muž, ale aj rozvážny. Odvaha a rozvaha by mali ísť ruka v ruke,“ uzavrel Buzek.

V gruzínskej tlači sa medzitým objavil výrok zdroja z ruského ministerstva zahraničných vecí, ktorý uviedol, že Rusko nemá v pláne hovoriť hovoriť so Saakašvilim. „Nemáme nič, o čom by sme so súčasným vedením Gruzínska hovorila,“ dodal zdroj.

Postoje

„Vítam dnešný príhovor gruzínskeho prezidenta v Európskom parlamente,“ povedal poľský europoslanec Krzyszstof Lisek, ktorý je zároveň spravodajcom EP o vzťahoch medzi EÚ a Gruzínskom. „Videli sme iného Michaila Saakašviliho. Nie protiruského bojovníka, ale racionálneho, moderného európskeho politika, ktorý uznáva kľúčové hodnoty dialógu a potrebu kompromisu. Jeho vyhlásenie o nepoužití vojenskej sily vo vzťahu k Rusku a jeho plná snaha o udržanie dialógu sú hlavnými krokmi smerom k mieru na Kaukaze,“ uviedol Lisek a dodal: „Teraz je čas, aby Rusko urobilo krok a odpovedalo. Dúfam, že sa tak stane čoskoro. Očakávam, že ruské úrady spravia podobné vyhlásenie o otvorenosti a snahe hľadať mierové riešenie konfliktu. Mali by sme byť svedkami toho, ako Rusko plne prijme dohodu z roku 2008 a umožní monitorovacej misii EÚ (EUMM) prístup na celé územie Gruzínska, vrátane regiónov Južného Osetska a Abcházka, kontrolovaného ruskými vojskami.“

„Táto situácia je tiež veľkou výzvou pre Európsku úniu a Catherine Ashtonovú osobne. Mali by sme zdvojnásobiť náš záväzok voči Ženevským rokovaniam a stať sa hlavnými vyjednávačmi v konflikte, ktorý mal významný dôsledok pre európsky kontinent.“