Gül v prvom kole neuspel

Krátka správa

Turecko, resp. turecký parlament má za sebou prvé kolo voľby novej hlavy štátu. Abdullah Gül, turecký minister zahraničných vecí a praktizujúci moslim nezískal potrebnú dvojtretinovú väčšinu hlasov v pondelkovom hlasovaní. V 550 člennom parlamente získal len 341 hlasov, k zvoleniu mu chýbalo ešte 26.

Kandidátom opozičnej strany Národného hnutia bol Sabahattin Cakmakoglu, ktorý však získal len 70 hlasov. Ako sa predpokladalo, poslanci z hlavnej opozičnej Ľudovej republikánskej strany bojkotovali voľbu na protest proti kandidatúre Abdullaha Güla.

Druhé kolo volieb sa uskutoční 24. augusta a proti sebe budú stáť dvaja najúpsešnejší kandidiáti z prvého kola, teda Gül a Cakmakoglu. Ak ani to nebude úspešné, v treťom kole už kandidátovi stači jednoduchá väčšina, a teda strana premiéra Erdogana môže s prehľadom presadiť svojho kandidáta.

Prvý pokus zvoliť Güla za prezidenta v apríli tohto roka vyprovokoval v krajine krízu a vyhlásenie predčasných volieb. Strana spravodlivosti a rozvoja, ktorá ho navrhla sa však vo voľbách ešte posilnila, získaním ďalších kresiel v parlamente a s nimi aj legitimity na opätovné nominovanie kontroverzného ministra zahraničia.

Armáda, strážkyňa tureckého sekularizmu, tiež nie je Gülovou osobou nadšená, jej predstavitelia však avizovali, že ak bude zvolený nebude s ním armáda viesť spory. Neprajú si však, aby sa jeho manželka, ktorá nosí tradičnú moslimskú pokrývku hlavy zúčasťňovala na oficiálnych vojenských ceremóniách, kde je nosenie šatky zakázané. Hayrunisa Gülová sa v minulosti obrátila na Európsky súd ľudských práv kvôli právu nosiť šatku na univerzite.