Hillary Clinton napráva vzťahy s Ruskom

Pozadie

Hillary Clinton sa na svojej prvej návšteve v Bruseli v roli šéfky americkej diplomacie stretla včera (4. marca) najprv na neformálnej večeri s ministrami zahraničných vecí NATO a EÚ. Dnes sa zúčastňuje na Severoatlantickej rade. Predstavitelia Aliancie tam majú rokovať o množstve otázok, aby pripravili summit v Štrasburgu/Kehli začiatkom apríla. Medzi prioritami je Afganistan, vzťahy s Ruskom a Deklarácia o bezpečnosti Aliancie.

V piatok sa šéfka americkej diplomacie stretne s predsedom Európskeho parlamentu Hans-Gert Pötteringom a obaja sa zúčastnia na verejnej diskusii, ktorá bude aj naživo vysielaná.

Nová kapitola

Po augustovej vojne medzi Ruskom a Gruzínskom Bushova administratíva viedla suspendovanie formálnych vzťahov medzi NATO a Ruskom. Tím nového prezidenta dal však jasne najavo, že chce vo vzťahoch s Moskvou začať novú kapitolu.

Hoci sú predstavitelia USA a NATO naďalej znepokojení ruskými krokmi, zdôrazňujú spoločné záujmy – boj proti islamským militantom v Afganistane a iných krajinách, či znepokojenie z jadrových ambícií Iránu. Podľa vysokopostaveného predstaviteľa USA bude jedným z výsledkov rokovaní Hillary Clinton obnovenie formálnych vzťahov s Moskvou.

„Predpokladám, že sa názory zblížia… Nebude to formálne rozhodnutie, no bude postupne realizované.“ Prvým krokom bude podľa neho obnovenie stretnutí Rady NATO – Rusko (NRC).

Hillary Clinton predstaví na stretnutí Aliancie stratégiu prezidenta Obamu pre Afganistan a spojencov vyzve, aby urobili všetko, čo je v ich silách, na zastavenie zhoršujúceho sa povstania Talibanu. Washington dúfa, že sa mu podarí premeniť európske nadšenie z Obamu na konkrétne záväzky vyslania väčšieho počtu vojakov do afganskej operácie.

Rusko robí ďalší ústretový krok

Rusko urobilo tento týždeň ďalší ústretový krok, keď Spojeným štátom povolilo prevoz vojenských zásob cez svoje územie do Afganistanu. NATO chce tento typ spolupráce posilniť. „Existujú jasné oblasti, v ktorých sa musia NATO a Rusko spojiť bližšie – Afganistan, terorizmus a iné oblasti“, tvrdí hovorca Aliancie James Appathurai.

Ruská agentúra Ria Novosti zas citovala ruského veľvyslanca pri NATO Dmitrija Rogozina, ktorý verí, že „obdobie odcudzenia“ je „z väčšej časti za nami“. Formálne stretnutie NRC na úrovni veľvyslancov môže podľa neho viesť k schôdzke na úrovni ministrov obrany, či zahraničných vecí, v máji alebo júni.

Hillary Clinton absolvuje svoje prvé zásadné stretnutie s ruským kolegom Sergejom Lavrovom v piatok, v Ženeve. Kľúčovými otázkami budú raketová obrana a kontrola strategických zbraní.

Dialóg, no rozdiely ostávajú

Po ceste do Bruselu vyhlásila, že Washington a NATO chcú dialóg s Ruskom v celom rade otázok. „Myslím, že v niektorých oblastiach zisťujeme, že existuje veľký potenciál pre spoluprácu.“ Washington chce začať vážne rokovania o protiraketovom štíte v Európe, s ktorým Rusko nesúhlasí.

Rusko tiež vyzvala k spolupráci pri čelení údajným plánom Teheránu vyvinúť atómové zbrane.

Washington a NATO však zdôrazňujú, že problémy s Moskvou nezakrývajú. Nechystajú sa uznať ruskú sféru vplyvu, ani nezávislosť gruzínskych separatistických republík.

Podľa Washingtonu majú európske krajiny právo snažiť sa o členstvo v alianciách, ako je NATO. Táto poznámka bola jasne namierená na eventuálny vstup Gruzínska a Ukrajiny, s čím Rusko ostro nesúhlasí.

„Budú medzi nami rozdiely“, povedala H. Clinton. „Budeme trvať na svojom a oni budú trvať na svojom, a budeme veriť, že ak to bude možné, rozvinie sa nejaká spolupráca.“