Historické stretnutie Kima a Trumpa: Severná Kórea zničí všetky svoje jadrové zbrane

Americký prezident Donald Trump a severokórejský líder Kim Jong Un. [EPA-EFE/KEVIN LIM]

Americký prezident Donald Trump po stretnutí so severokórejským lídrom Kim Jong Unom uviedol, že stretnutie v utorok (12. júna) prebehlo „lepšie než mohol ktokoľvek očakávať“.

Hoci Kim počas tlačovej konferencie stál vedľa Trumpa iba v tichosti, po stretnutí a prechádzke v záhradách singapurského hotela, kde sa summit konal, opísal diskusiu ako „dobrú predohru k mieru“.

Experti na reč tela hovoria, že sa obaja lídri na stretnutí snažili ukázať svoje vodcovské schopnosti, no obidvaja boli rovnako nervózni.

„Veľký pokrok – naozaj veľmi pozitívne,“ zhodnotil stretnutie americký prezident a dodal, že priebeh bol „lepší než mohol ktokoľvek očakávať“.

„Prekonali sme všetky druhy skepticizmu a špekulácií o tomto summite a verím, že je to pre mier dobré,” povedal Kim Jong Un.

Po prvom stretnutí sa obaja lídri premiestnili do knižnice, kde ich úvodné diskusie len v sprievode tlmočníkov trvalo približne 40 minút. Ďalšia séria rozhovorov pokračovala aj za prítomnosti vysokých úradníkov oboch administratív.

K Trumpovi sa pripojili minister zahraničných vecí Mike Pompeo, poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton a náčelník štábu Bieleho domu John Kelly. Kimov tím zahŕňal bývalého veliteľa vojenskej spravodajskej služby Kim Yong Chola, ministra zahraničných vecí Ri Yong Hoa a podpredsedu vládnej robotníckej strany Ri Su Yonga.

Eskalácia napätia v severnom Pacifiku znepokojuje aj Európu

Spojené štáty strácajú trpezlivosť s jadrovými ambíciami Severnej Kórei, no ostrá rétorika trápi Úniu aj Čínu.

Úplná denuklearizácia

Dohodu, ktorú obe strany negociovali počas niekoľkých týždňov, nakoniec obaja lídri na konci stretnutia v Singapure podpísali. Podľa nej sa Severná Kórea, ale aj Spojené štáty odhodlali k „jednoznačnému záväzku“, a to „úplne denuklearizovať Kórejský polostrov“.

Čo sa časového rozsahu týka, americký prezident pripomenul „vedecky overený proces“, podľa ktorého akonáhle sa začne s odstraňovaním nukleárnych zbraní, ich ďalšia výroba a využívanie je nemožné.

Sankcie budú zrušené v čase, keď si bude americká strana „istá, že k úplnej denuklearizácii skutočne dôjde“, uviedol americký prezident.

USA odstupujú od dohody s Iránom, Európa je z rozhodnutia rozčarovaná

Americký prezident Donald Trump podľa očakávaní včera (8. mája) oznámil, že Spojené štáty odstúpia od dohody o iránskom jadrovom programe. Európska únia ostala z nediplomatického kroku rozčarovaná.

„Každý vie viesť vojnu, no len naozajstní lídri vedia sprostredkovať mier,“ uviedol Trump na poslednom stretnutí s novinármi pred odchodom zo Singapuru. Na novinársku otázku, ako je možné, že osobu, ktorá je nepriamo zodpovedná za smrť tisícok osôb, nazýva „talentovaným vodcom“, Trump odpovedal: „To, že dokázal prebrať vedenie krajiny vo svojich dvadsiatich šiestich rokoch, z neho robí talentovaného lídra“.

Šéf Bieleho domu v tomto kontexte pripomenul aj smrť amerického študenta Otta Warmbiera, ktorý bol po tom, ako na návšteve Severnej Kórei odcudzil propagandistický plagát, zadržiavaný 15 mesiacov a neskôr upadol do kómy, z ktorej sa neprebral. Podľa Trumpa Warmbier „nezomrel zbytočne“, pretože práve jeho smrť otvorila cestu rozhovorom.

Nasleduje náročná práca

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo povedal, že summit by mal vytvoriť základ pre „náročnú prácu, ktorá bude nasledovať“, pričom americká strana trvá na tom, že Severná Kórea musí prejsť k úplnej, overiteľnej a nezvratnej denuklearizácii.

Severná Kórea však zatiaľ preukázala len malý záujem na odovzdaní jadrových zbraní. Tie totiž považuje za nevyhnutné pre prežitie Kimovho dynastického režimu.

Sankcie, uvalené na Severnú Kóreu zostanú v platnosti, pokiaľ k úplnej denuklearizácii nedôjde, uviedol v pondelok (11. júna) Pompeo. „Ak sa diplomacia nebude pohybovať správnym smerom … tieto opatrenia sa ešte navýšia,“ dodal.

Pokiaľ sa obom lídrom podarí dosiahnuť diplomatický prelom, svet očakáva trvalú zmenu bezpečnostného prostredia v severovýchodnej Ázii, podobne ako tomu bolo v roku 1972, kedy Čínu navštívil vtedajší prezident Richard Nixon.

Kórejský konflikt z rokov 1950 až 1953, v ktorom prišli o život milióny ľudí, je technicky stále otvorený a nikdy neprebehlo jeho formálne ukončenie.