Holandsko chce zlepšiť svoju tajnú službu

„Zaregistrovali sme rastúce ohrozenie národnej bezpečnosti pochádzajúce zo zahraničia a proti holandským záujmom v zahraničí,“ cituje šéfa AIVD Gerarda Boumana britský Financial Times.

Podľa správy si holandskí úradníci a politici neuvedomujú, že v krajine pôsobí mnoho tajných služieb tretích krajín, ktoré sa snažia vo svoj prospech ovplyvňovať rozhodnutia a smerovanie holandskej politiky, pričom menovite spomenuli najmä Čínu, Rusko a Irán.

„Čínska vláda je stále tajne aktívna v Holandsku. Dôležitými cieľmi sú vedecko- technické odvetvie, zbrojársky priemysel a čínske menšiny“ žijúce v krajiny, uvádza holandský Nis News. Práve pri čínskych menšinách vyvíja čínska vláda podľa správy nátlak na holandskú vládu, aby prijala rozhodnutia v ich neprospech. Tieto snahy zintenzívneli v čase minuloročnej návštevy Dalajlámu v Holandsku.

Ruské tajné služby zasa zaujímajú okrem zbrojárskeho priemyslu aj energetický sektor či aktivity NATO, a v prípade Iránu sa jeho tajné služby podľa AIVD zaujímajú najmä na „potláčanie skupín a jednotlivcov, ktorí predstavujú hrozbu pre existenciu iránskeho režimu,“ cituje Nis News.

Závažnou hrozbou je extrémizmus

V oblasti islamského extrémizmu zintenzívnila holandská tajná služba svoju aktivitu už v roku 2004, kedy v krajine extrémisti zavraždili Thea Van Gogha, holandského režiséra a producenta filmu o postavení žien v isláme.

V krajine žije približne 850 tisíc Moslimov, čo je päť percent jeho obyvateľstva. Ako však hovorí Bouman: „Nie sú to miestne skupiny, ktoré oslabili a sú zriedka aktívne, ale zahraniční džihádisti, ktorí teraz vytvárajú novú hrozbu pre holandskú bezpečnosť,“ cituje Nis News.

Príkladom sú extrémistickí moslimovia z Európy, ktorí sa sťahujú do radikalizovaných krajín ako Afganistan, Irak, Jemen či Somálsko a v nich podstupujú teroristický výcvik. Tak tomu bolo aj v prípade nigérijského študenta, ktorý sa v decembri pokúsil odpáliť nálož v lietadle smerujúcom z Amsterdamu do Spojených štátov. Podobne aj traja zo štyroch mladých Moslimov z Haagu, ktorých minulý rok zatkli v Keni, sa plánovali stať džihádistami, cituje šéfa AIVD holandská Dutch news.

V odpovedi na tieto hrozby plánuje AIVD posilniť svoje aktivity nielen doma, ale najmä v zahraničí. Tajná služba sa pritom prednedávnom stala predmetom kritiky za to, že nemá dostatok svojich zamestnancov v zahraničí a spolieha sa vo väčšine prípadov na sprostredkované informácie iných tajných služieb.

Bouman nepotvrdil, do ktorých krajín vyšle Holandsko zamestnancov svojej tajnej služby, ale podľa Financial Times prichádzajú do úvahy Jemen či Somálsko, ktoré sa v správe často spomínali ako miesto zvýšenej hrozby.

Ako však britský denník dodáva, s 1400 zamestnancami a ročným rozpočtom 190 miliónov eur má AIVD pomerne obmedzené možnosti. Na porovnanie, britská tajná služba spolu so spravodajskou službou majú na obdobie rokov 2009 až 2010 rozpočet 2,2 miliardy eur.