Holandský návrh dohody s Ukrajinou neteší všetkých

Mark Rutte, zdroj: EurActiv.com

Dnešný summit Európskej rady je posledným termínom, kedy možno dostať situáciu z mŕtveho bodu. V nej sa Únia nachádza od 6. apríla, kedy holandskí voliči v referende asociačnú dohodu s Ukrajinou odmietli.

Holandský premiér Mark Rutte sa pokúša lídrov EÚ presvedčiť, aby prijali dohodu s obmedzeniami.

Holanďania prišli  s vlastným návrhom, v ktorom požadujú, aby sa dohoda pre Ukrajinu nestala automaticky odrazovým mostíkom k členstvu v EÚ.

Bez vojenskej aj finančnej pomoci

Holanďania chcú záruky, že dohoda nezaväzuje členské štáty Únie poskytovať Ukrajine garanciu kolektívnej bezpečnosti, či inú formu vojenskej pomoci. V návrhu sa navyše nespomína akákoľvek ďalšia finančná podpora zo strany EÚ.

Ani text pôvodnej dohody nesľuboval Ukrajincom splnenie týchto podmienok, avšak holandskí predstavitelia trvajú na ich výslovnom vyňatí.

Rutte verí, že práve takýto kompromis, v prípade ak ho členské štáty príjmu, upokojí obavy holandských voličov. Ak by aj členské štáty súhlasili, Rutte ešte stále nemá vyhraté. Konečné slovo totiž bude mať holandský parlament, ktorý musí dohodu ratifikovať. Premiér v ňom ale v súčasnosti nemá väčšinovú podporu pre prijatie asociačnej dohody.

Únia nesmie riskovať

„Domnievam sa, že sme takmer v cieli. Viacerí okolo stola síce nie sú príliš nadšení, no proces ratifikácie musíme dokončiť. Už nemáme veľa iných možností“, konštatuje nemenovaný diplomat.

Pokiaľ ide o Poľsko, ktoré vyjadruje Ukrajine asi najväčšiu podporu v rámci EÚ, je diplomat optimistický. Návrh je podľa neho “inteligentne nevrhnutý” a nehovorí nič o vyhliadkach Ukrajiny pre členstvo v EÚ, ani samotná asociačná dohoda krajine neudeľuje kandidátsky status.

Ak by sa Holandsku ani takto dohodu nepodarilo ratifikovať, únia si už podľa diplomata bude musieť priznať, že už neexistujú žiadne ďalšie triky a dohoda je politicky mŕtva.