Holandský postoj prekáža zámerom EÚ

Diplomati členských krajín vyzvali Holandsko, aby nebránilo podpisu Stabilizačnej a asociačnej dohody so Srbskom (SAA). Od skorého podpisu predvstupovej zmluvy si Brusel sľubuje posilnenie proeurópskych politických síl pred nadchádzajúcimi srbskými voľbami, ktoré sa uskutočnia 11. mája 2008.

Diplomatické informácie nie sú jednoznačné:

  • Holandské ministerstvo zahraničia pre EurActiv nemohlo "nepotvrdiť", či je krajina pod diplomatickým tlakom ostatných európskych partnerov alebo nie je.
  • Diplomatické zdroje španielskeho ministerstva zahraničia pre EurActiv potvrdili, že hoci nebol oslovený priamo holandský minister, "kontakty prebiehali prostredníctvom kolegov a diplomatov na iných úrovniach." Španielsky zdroj dodal, že Holandsko nebolo jedinou krajinou, s ktorou sa vo veci SAA diskutovalo, čím narážal na Belgicko.

Holandsku prekáža nedostatočná spolupráca Srbska s Medzinárodným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY). Požaduje, aby krajina vydala medzinárodnému súdu generála Ratka Mladiča a bývalého politického lídra Radovana Karadžiča, ktorí sú obvinení z vojnových zločinov. Belehrad však popiera skutočnosť, že by sa hľadané osoby ukrývali na území krajiny.

Belgicko podporuje v otázke ICTY stanovisko Holandska. Na druhej strane však tvrdí, že ide len o prejav „solidarity [v rámci] Beneluxu“ a je ochotné zmeniť svoj odmietavý postoj najmä v prípade, ak by Holandsko zmiernilo svoju tvrdú líniu.

Principiálne tvrdý postoj holandskej diplomacie možno vysvetliť dvoma faktormi:

  • Holandský Haag je sídlom ICTY.
  • Postoj môže ovplyvňovať aj historická skúsenosť. Bolo to 400 holandských príslušníkov peacekeepingovej misie OSN, ktorí sa v roku 1995 mohli len bezmocne prizerať na masaker v Srebrenici. Srbská armáda za asistencie iných polovojenských jednotiek zavraždila asi 8 tis. bosnianských mužov a chlapcov. Holandská vláda Wima Koka v roku 2002 na základe záverov vyšetrovania popravy rezignovala a dolapenie Mladiča a Karadžiča sa dodnes nachádza medzi prioritami holandskej diplomacie.

Nedávne prieskumy verejnej mienky ukázali, že pro-európsky tábor prezidenta Borisa Tadiča a nacionalistické politické sily majú približne rovnaké šance na úspech. Vyhlásenie nezávislosti Kosova a jej uznanie niektorými členskými krajinami EÚ hrajú v Tadičov neprospech.