Hollande kritizuje Slovensko a Maďarsko za ich postoj k utečencom

zdroj: euractiv.com

François Hollande v pondelok (7. septembra) prezentoval návrh povinného a trvalého mechanizmu prerozdelenia utečencov v rámci EÚ. Na jeho príprave spolupracoval s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Obrat v otázke kvót

Prezident vysvetlil aj to, prečo ešte v júni odmietal o kvótach hovoriť. Podľa neho sa pri azyle nemôžu viesť diskusie o obmedzení počtu žiadateľov. Žiadať o azyl je totiž základným právom každého človeka.

Oznámil, že v rámci pripravovaného mechanizmu chce Európska komisia v najbližších dvoch rokoch rozdeliť 120 000 utečencov. Z nich sa 24 000 ujme Francúzsko. Mechanizmus sa bude týkať utečencov, ktorí už do Európy prišli. Slovensko by podľa neoficiálnych informácií malo prijať 2 300 z nich.

Podľa Hollanda je kľúčové, že nový mechanizmus bude povinný a dlhodobý, teda neobmedzuje počet prijatých utečencov. Pripomenul júnové rokovanie Európskej rady. Diskusie o prerozdelení 40 000 utečencov vtedy skončili dobrovoľným prísľubom krajín, že pomôžu zdieľať bremeno, no každá sa sama rozhodne, akým spôsobom.

„Napokon sa rozdelilo iba 35 000 utečencov. Dobrovoľný systém očividne nepriniesol očakávanú odozvu,“ vyhlásil francúzsky prezident.

Pokiaľ členské štáty počas rokovania ministrov vnútra EÚ (14. septembra) nezareagujú na nový návrh pozitívne, mala by sa podľa francúzskeho prezidenta zvolať Európska rada.

Potrebujeme celoeurópsku reakciu

Aby mechanizmus fungoval efektívne, je podľa Hollanda potrebné dôkladne strážiť vonkajšie hranice EÚ. Na hraniciach a v tranzitných krajinách by tiež mali vzniknúť registračné centrá, kde prebehne identifikácia migrantov.

„Ak ich budeme vedieť rozdeliť na utečencov a tých, ktorých musíme vrátiť, situáciu zvládneme,“ uviedol Hollande.

Zdôraznil, že mechanizmus bude fungovať iba v kombinácii s prijatím spoločnej politiky, aby bol celý proces prehľadný. „Bez spoločnej politiky tento mechanizmus exploduje a spečatí koniec Schengenu,“ vyhlásil francúzsky prezident.

Apel na solidaritu a zodpovednosť

Svoju motiváciu prispieť k zvládnutiu náporu migrantov vysvetlil najmä pocitom solidarity a zodpovednosti. Právo azylu navyše označil za jeden zo základných princípov, na ktorých stojí Francúzska republika. Pripomenul, že sa spomína aj vo francúzskej ústave.

Pripustil, že Francúzsko zatiaľ nie je v podobnej situácii ako Nemecko, kde očakávajú v tomto roku 800 000 žiadateľov o azyl. „Počty u nás sú pomerne stabilné, no bolo by ilúziou čakať, že sa to nezmení. Nemôžeme nechať Nemecko, aby sa tejto zodpovednosti chopilo osamote,“ povedal Hollande.

 Dobrovoľnosť podľa neho nefunguje najmä preto, že niektoré európske krajiny odmietajú byť solidárne. Postoj Slovenska a Maďarska komentoval francúzsky prezident takto: „Sú tu krajiny, ktoré si stanovujú etnické či náboženské kritériá a chcú si utečencov vyberať. A potom sú tu krajiny, ktoré sa rozhodli stavať múry a neprijať ani jedného.“

„Ako by tieto krajiny reagovali, ak by sme im po páde berlínskeho múru povedali ‘nechoďte sem, počkajte?’ Namiesto toho sme ich pozvali do Európy, aby sme mohli spoločne budovať jednotu, akú sme chceli,“ pripomenul François Hollande.

Veľká Británia presídli po svojom

V podobnom duchu včera britský premiér David Cameron oznámil, že Spojené kráľovstvo presídli v najbližších piatich rokoch 20 000 sýrskych utečencov. Zamerajú sa pritom najmä na deti a siroty, ktoré situácia najviac zasiahla.

V príhovore k dolnej komore britského parlamentu zdôraznil, že ide o suverénne rozhodnutie britskej vlády, keďže Británia nie je súčasťou schengenského priestoru. Na rozdiel od relokačného mechanizmu EÚ pôjde o presídlenie utečencov priamo z utečeneckých táborov v krajinách v okolí Sýrie.

„Británia splní svoju morálnu zodpovednosť pomôcť utečencom tak, ako sme to robili vždy v našej histórii. Ukážeme, že sme súcitnou krajinou, ktorá vždy stojí za svojimi hodnotami,“ uviedol Cameron.

Premiér dodal, že utečenci hneď v Británii nezískajú azyl, iba humanitárny status. Ten im umožní žiadať azyl po piatich rokoch od príchodu do krajiny.