Hon na vraha policajta EULEX pokračuje

Zdroj: EULEX

Litovského príslušníka misie EÚ pre oblasť vlády zákona v Kosove (Eulex) zabili 19. septembra v severnom regióne Kosova, obývaného Srbmi. 

Tí sú čoraz nervóznejší z aprílovej dohody medzi Belehradom a Prištinou, ktorá z predpokladá integráciu severeného Kosova pod správu kosovsko-albánskych úradov.

Podľa informácií vedenia misie Eulex sa dve služobné vozidlá, ktoré spolu viezli  šesť ľudí dostali pod paľbu neznámych osôb skoro ráno, keď sa po konci služby vracali zo stanovišťa na hraničnom priechode so Srbskom.

Tridsaťpäťročný colník z Litvy Audrius Senavicius Klaipeda umrel počas prevozu do nemocnice, strely zasiahli hrudník a nohu.

Do pátrania po vinníkoch za zapojili aj sily misie NATO v Kosove – KFOR. Jej veliteľ Salvatore Farina uviedol, že hlavné úsilie sa sústreďuje na severe. „Budeme veľmi pozorní, nestranní, opatrení ale odhodlaní“, vyhlásil Farina.

"Minulotýždňový útok na príslušníkov EULEX je odrazom pretrvávajúceho napätia na severe Kosova“, hovorí vedúci delegácie Európskeho parlamentu pre vzťahy s juhovýchodou Európu, slovenský europoslanec Eduard Kukan (EĽS, SDKÚ-DS).

"Je poľutovaniahodné, že k tejto tragédii došlo práve v čase hľadania riešení na zlepšenie vzťahov medzi Srbskom a Kosovom, ktorých súčasťou má byť tiež  príprava lokálnych volieb v Kosove."

Súčasťou dohody medzi Srbskom a Kosovom, ktorú pomohla dojednať EÚ má prísť k formálnej normalizácii vzťahov. Sever Kosova sa má napríklad zúčastniť na voľbách do samospráva, ktoré sa budú konať 3. novembra. Lídri kosovských Srbov však v tejto súvislosti hovoria o bojkote.

Podľa kosovského ministra spravodlivosti Hajredina Kuciho atentát len dokazuje potrebu odbúrať paralelné štruktúry na severe krajiny.

"Pre všetkým zúčastnených by bolo skutočným nešťastím, ak by sa podobné incidenty mali opakovať", hovorí Kukan. " Pevne preto verím, že tento útok a tragická smrť príslušníka EULEX budú čo najskôr vyšetrené a vinníci spravodlivo potrestaní. Dúfam tiež, že toto vyšetrovanie neprinesie ďalšie zbytočné komplikácie."

Kosovo vyhlásilo jednostranne nezávislosť od Srbska v roku 2008. Belehrad si bol schopný ponechať de facto kontrolu and severom Kosova, kde žije asi 50 tisíc etnických Srbov.

Z 28 členských štátov EÚ uznáva Kosovo 23. Slovensko je jedným z tých, ktoré nezávislosť bývalej provincie zatiaľ neuznali.

Srbsko aktuálne čaká na rozhodnutie o otvorení prístupových rokovaní s EÚ. Rozhodnutie únia podmieňuje pokrokom pri praktickej implementácii aprílovej dohody.

Vysoká predstaviteľka EÚ Catherine Ashtonová odsúdila smrteľný útok a pri tejto príležitosti apelovala na strany, aby sa posunuli vo vzájomnom dialógu.

Misia EULEX pôsobí v Kosove od roku 2008 s cieľom prispieť k zvýšeniu schopnosti miestnych orgánov pri zaručovaní bezpečnosti, uplatňovaní vlády práva a boji s organizovaným zločinom. V misii pôsobia aj štyria príslušníci Policajného zboru SR.

"Očakávame, že okolnosti tejto udalosti budú čo najskôr riadne vyšetrené a vinníci budú potrestaní", napísalo slovenské Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí v stanovisku.