Hra o osud Ukrajiny pokračuje

Catherine Ashtonová včera odletela na dvojdňovú návštevu Ukrajiny. Stretáva sa s vládnymi predstaviteľmi ako aj lídrami opozície a občianskej spoločnosti.

Po akcii vládnych špeciálnych zložiek v sídle opozičnej strany a niekoľkých médiách politickí pozorovatelia nevylučujú do budúceho vývoja ani niekoľko najhorších scenárov.

Kyiv Post cituje vládneho predstaviteľa, podľa ktorého dostala ukrajinská polícia súhlas na použitie sily proti demonštrantom. Tí už tretí týždeň okupujú ulice a niektoré budovy po rozhodnutí ukrajinskej vlády nepodpísať asociačnú a obchodnú dohodu s EÚ a orientovať sa na colnú úniu s Ruskom.

Podľa opozičného lídra Vitalij Klička sa vláda snaží vyvíjať na ľudí psychologický nátlak.

Návšteva vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonovej má byť výsledkom telefonického rozhovoru medzi predsedom Európskej komisie José Manuelom Barrosom a ukrajinským prezidentom Viktorom Janukovyčom.

„Ak máme niekedy v Európe pochybnosti o tom ako dôležité sú teito hodnoty, len sa pozriet na Ukrajinu. Títo mladí ľudia v uliciach Ukrjainy v mraze píšu novú naratívnu Európy“, uviedol barroso.

Vo všeobecnosti sú európski politickí lídri rozdelení na tých, čo chvália odvážny a proeurópskych postoj demonštrantov a tých, ktorí hovoria o potrebe rýchlo dospieť k politickej dohode.

Šéf poľskej diplomacie Radek Sikorski si napríklad od návštevy Ashtonovej sľubuje práve otvorenie dialógu medzi vládou a opozíciou. Stále spomína aj „cestovnú mapu k asociačnej dohode s EÚ“.

EÚ používa v komentovaní situácie formulu „Dvere do EÚ ostávajú otvorené“. Podľa niektorých komentárov ide viac o snahu o odďaľovanie formalizovania vzťahu medzi Ukrajinou a Ruskom než o prejav dôvery v možnosť asociačnú dohodu ešte oživiť.

Médiá citujú litovského poslanca a podpredsedu parlamentného zhromaždenia OBSE Vilija Aleknaite-Abramikeneho, podľa ktorého USA radia Bruselu ponúknuť Ukrajine zrušenie vízovej povinnosti pri cestovaní do EÚ.

Tri scenáre

Experti z ukrajinského Gorsheninského inštitútu vypracovali tri scenáre vývoja situácie v poradí podľa pravdepodobnosti, s ktorou môžu nastať:

Juhoslovanský scenár, čo je rozdelenie krajiny, ktorá je tradične rozdelená na západnú pro-európsku časť (s centrom v Ľvove) a proruskú juh (Krym) a východ (Doneck Dnepropetrovsk). Tento scenár počíta s vyhlásením výnimočného stavu, snahu o použitie sily a externú angažovanosť.

Bieloruský scenár, ktorý premení Ukrajinu na druhý totalitný štát na hraniciach s EÚ. Predpokladá potlačenie všetkých protestov, zatknutie politických lídrov a aktivistov

Ukrajinský scenár predpokladá reformátovanie väčšiny v parlamente a vznik koaličnej vlády pod tlakom protestujúcich a z nich sa objavujúcich elít.

Podľa inštitútu vláda nateraz zvolila vyčkávaciu taktiku a dúfa, že protestom dôjde dych. Medzi tým sa ale zameriava na najaktívnejšie postavy protestov a na ich kriminalizáciu. V centre Kyjeva sú už dnes vojenské a špeciálne jednotky.

Na druhej strane je opozícia, ktorá sa ocitla medzi tlakom zo strany západných politikov, ktorí ich vyzývajú, aby demonštrácie ostali pokojné a rastúcu radikalizáciou sentimentov vo vnútri jej lídrov. 

Pozície

Ashtonovej misiu podporuje aj slovenský europoslanec Eduard Kukan (EĽS/SDKÚ-DS).

Podľa neho je v takejto vypätej chvíli dôležitý každý krok a každé gesto a to aj na strane predstaviteľov Slovenska .

„K zahraničnopolitickej priorite Slovenska, akou je Ukrajina, musíme zaujať jasný postoj. Hlasy demonštrantov a opozície, volajúcich po pro-európskom smerovaní Ukrajiny, si zaslúžia našu podporu. Únii sa často vyčíta, že nehovorí jedným hlasom. Ak však jedným hlasom nebude hovoriť Slovensko, ťažko ním  bude hovoriť Únia,“ vyjadril sa Eduard Kukan.

„Je chvályhodné, že podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák navštívil Ukrajinu a stretol sa aj s opozičnými predstaviteľmi. Naši predstavitelia by však mali reagovať promptnejšie a hovoriť jasnou rečou", tvrdí europoslanec a bývalý minister zahraničných vecí. 

"Premiér Robert Fico sa k ukrajinským protestom vyjadril nielen neskoro, ale ešte aj dvojzmyselne. Jeho výroky hraničili s podporou prezidenta Viktora Janukovyča, pričom minister Lajčák doslova vystríhal pred podporovaním jednej zo strán politického sporu,“ dodal Eduard Kukan.