Hrozba teroristického útoku na Britských ostrovoch rastie

Nová Bezpečnostná stratégia, revidovaná politika ochrany pred terorizmom, si kladie za cieľ snažiť sa predchádzať radikalizácii mladých Moslimov a rastu ich sympatií k násilným islamistickým skupinám, povedal premiér Gordon Brown. Dodal, že do prevencie pred útokmi teroristov by sa mal zapojiť každý jeden Brit.

„Potrebujeme čeliť príčinám terorizmu. Musíme včas zasiahnuť, aby sme zabránili ľuďom v podpore násilného extrémizmu alebo terorizmu,“ povedala pre rozhlas BBC Jacqueline Smith, britská ministerka vnútra.

Veľká Británia sa nachádza na muške teroristov najmä odvtedy, čo spolupracovala s USA na invázii do Afganistanu a Iraku po 11. septembri 2001. V roku 2005 zabili zamovražední bomboví atentátnici vo verejnej doprave v Londýne 52 ľudí.

V období 2001 – 2008 bolo viac ako 200 ľudí v Británii odsúdených v spojitosti s pokusmi o teroristické útoky. Súčasne, v platnosti je stále druhý najvyšší bezpečnostný stupeň, ktorý znamená, že riziko teroristického útoku je „vážne“.

Bezpečnostná stratégia je aktualizovaním politiky z roku 2003, ktorá sa zakladala najmä na princípe prevencie, monitoringu, ochrany a pripravenosti. Stratégia hovorí, že v Británii sa pravdepodobne vyskytuje najviac najschopnejších buniek siete al-Kájda. Súčasne varuje, že hrozba použitia chemických, biologických a dokonca i jadrových zbraní militantmi sa môže stať skutočnou.

„Zmena technológií, krádeže a pašovanie chemických, biologických, rádiových, jadrových a výbušných (CBRNE) materiálov robí takéto snahy reálnejšími než v budúcnosti,“ konštatuje nová britská Bezpečnostná stratégia.

Pakistan vzbudzuje obavy

Najväčšiu hrozbu predstavujú militanti v Pakistane, domnievajú sa vládni predstavitelia. Podobný názor panuje aj v mysliach zamestnancov novej americkej administratívy prezidenta Baracka Obamu.

Britské bezpečnostné služby tvrdia, že na pozadí väčšiny pokusov o teroristický útok od roku 2001 našli linku na Pakistan. Nebolo tomu inak ani v prípade bombových útokov z roku 2005. Britský premiér Brown v nedeľu v tejto súvislosti varoval pred „jadrom al-Kájdy“ v severnej oblasti Pakistanu.

Sky News s odvolaním sa na nemenovaný zdroj uvádza, že špionážne služby Pakistanu odhalili a identifikovali viac ako 20 britských občanov, ktorí sa podrobili tréningu v Pakistane a po jeho úspešnom absolvovaní sa vrátili na Britské ostrovy, kde sa stali bezpečnostnou hrozbou.

I keď Downing Street 10 minie do roku 2011 približne 3,5 mld. libier na boj proti terorizmu, ministerka Smith tvrdí, že krajina sa nemôže spoliehať iba na bezpečnostné zložky. V tejto súvislosti hovorí o 60 tis. bežných britských občanoch, od predavačov po manažérov, ktorí by mali absolvovať tréning riešenia situácií, ktoré vznikajú pri teroristickom ohrození na preľudnených plochách.

Ministerka doplnila, že pozornosť by sa mala klásť i na podporu rôznych komunít spôsobom, ktorý bude „výzvou“ pre extrémistické názory, ktoré ešte nezašli za hranicu zákona a nevyzývajú priamo k násiliu. Smith hovorí: „Mali by sme argumentovať späť, mali by sme jasne povedať, že také veci sú neprijateľné.“

Podľa Moslimskej rady Británie, 200 náboženských a občianskych lídrov označilo novú stratégiu za kontraproduktívnu. Vo svojom vyhlásení uvádza, že vláda „sa môže vystaviť nebezpečenstvu, ak prijme chybnú definíciu extrémizmu, ako ju diktujú xenofóbni komentátori“.

EurActiv/Reuters