Human Rights Watch kritizuje deportácie z Nemecka

Human Rights Watch, Kábul, Nemecko

Niekdajší kráľovský palác na predmestí Kábulu, (zdroj: Peretz Partensky/Flickr)

Členské štáty Európskej únie vrátane Nemecka by mali okamžite prestať s nútenou deportáciou odmietnutých afganských žiadateľov o azyl. Vyhlásila to dnes organizácia na ochranu ľudských práv Human Rights Watch (HRW).

Organizácia so sídlom v Spojených štátoch reagovala na správu z utorka, že z Nemecka vykázali do afganskej metropoly Kábul 26 Afgancov.

„Ospevovať Kábul ako ‘bezpečný’ je chatrná zásterka toho, čo sa západné vlády až príliš hanbia priznať,“ uviedla výskumníčka HRW pre Afganistan Patricia Gossmanová. „Afganistan – to nie je úspešný príbeh. Potáca sa na pokraji humanitárnej krízy,“ dodala.

Štvormiliónový Kábul nedokáže dosť dobre absorbovať ľudí, ktorí unikajú pred konfliktami vo zvyšku krajiny. Diplomati však žijú v opevnených ambasádach a na schôdzky s miestnymi úradmi lietajú helikoptérou.

Vedomá ignorancia

Skupina Afgancov deportovaná z Nemecka bola už druhou, ktorú vrátili do Afganistanu na základe dohody dosiahnutej vlani v októbri medzi Berlínom a Kábulom.

HRW vyhlásila, že Európska únia „skrútila ruku“ afganskej vláde, aby prijala dohodu, že vezme naspäť desaťtisíce Afgancov, ktorých žiadosti o azyl boli v EÚ zamietnuté.

„Hoci Nemecko nie je osamotené vo svojich snahách o urýchlenie deportácií odmietnutých žiadateľov o azyl, počína si svižne a zatvára pritom oči nad nebezpečenstvami,“ doplnila vysvetlenie HRW.

Gossmanová poukázala na nedávny výrok nemeckého ministra vnútra Thomasa de Maizière, že Taliban útočí len na „predstaviteľov medzinárodnej komunity“. Podľa nej je to „úmyselné ignorantstvo“.

Podľa nedávnej správy OSN o civilných obetiach boli útoky spáchané radikálnym hnutím Taliban a ďalšími povstalcami v roku 2016 – zamerané na civilných demonštrantov, vzdelávacie a náboženské zariadenia či médiá – „najkrvavejšie od roku 2001“, teda priniesli najväčšie straty na životoch.

Vlani od januára do septembra zaznamenala OSN v Afganistane vyše 2500 zabitých a vyše 5800 zranených civilistov.