Iba kresťanskí utečenci? Komisia odkazuje na zmluvy

zdroj: TASR /AP

Premiér Robert Fico a minister vnútra Robert Kaliňák opakovane informovali verejnosť, že v rámci dvoch stovák sýrskych utečencov, ktoré je Slovensko ochotné prijať ako svoj príspevok k riešeniu migračnej krízy v EÚ, si „budeme vyberať“.

Z preplnených táborov v Taliansku a Grécku by slovenské úrady mali vytipovať kresťanov.    

Hovorca ministerstva vnútra Ivan Netík pre britskú verejnoprávnu BBC vysvetľoval, že integrácia moslimov nie je možná, lebo na Slovensku nemáme mešity. Jeho výrok si všimli viaceré svetové médiá vrátane Wall Street Journal.

Na žiadosť o komentovanie výberu utečencov na základe náboženstva reagovala včera hovorkyňa Európske komisie Annika Breithard.

Hoci odmietla komentovať priamo Slovensko, pripomenula princíp nediskriminácie, ktorý je základom európskej legislatívy. Podľa nej "znenie aj duch" zmlúv o EÚ nepripúšťajú akúkoľvek formu diskriminácie.

Slovenská migračná politika aj oficiálne dokumenty deklarujú, že Slovensko sa pri prijímaní utečencov riadi princípom kultúrnej blízkosti, ktorý považuje za faktore lepšej šance na integráciu.

Poľsko ustupuje

V minulosti aj Poľsko avizovalo, že by chcelo prijímať len kresťanských žiadateľov o azyl. Médiá v máji citovali poľskú premiérku Ewu Kopacz, ktorá hovorila o 60 kresťanských rodinách. Zdá sa, že svoj postoj Poľsko medzičasom už upravilo.

V júli Varšava súhlasila s tým, že krajina prijme 2000 migrantov zo Sýrie a neverejnej Afriky. Do Poľska už medzičasom dorazilo asi 50 kresťanských rodín zo Sýrie.

Podľa štatistík je len 10 % z obyvateľov vojnou zmietanej Sýrie kresťanov.