ICG: EÚ musí uznať Kosovo

Krátka správa

Medzinárodný a vplyvný think-tank so sídlom v Bruseli International Crisis Group varoval, že ak Európska únia neuzná nezávislosť Kosova od Srbska do začiatku roku 2008 aj bez OSN, bude čeliť „chaosu na vlastnom prahu“.

ICG sa obáva, že ak Európska únia zlyhá, kosovskí predstavitela môžu podľahnúť veľkému vnútornému tlaku a následne dôjde k destabilizácii celého regiónu, najmä Macedónska a juhu Srbska. Podľa správy tejto mimovládnej oragnizácie zaoberajúcej sa monitorovaním krízových regiónov všade na svete, by Európa mala postupovať na základe predpokladu, že nové kolo rokovaní medzi Srbskom a Kosovom zlyhá.

Scenár, ktorý načrtáva ICG je pomerne desivý: „Kosovo vyhlási nezávislosť a nedostane sa mu podpory, región sa vnútorne rozpadne, Srbsko bude požadovať územia severne od rieky Ibar, Srbi z iných častí sa dajú na útek a osem rokov budovania inštitúcií medzinárodným spoločenstvom bude stratených.“

Podľa think-tanku bude lepším riešením, ak Kosovo po zlyhaní rozhovorv vyhlási nezávislosť. Následne by ho mal čo najväčší počet štátov EÚ uznať ako nový štát a EÚ by prevzala dohľad ned jeho územím.