Implementáciu dohody medzi Ruskom a Ukrajinou zabezpečí Šefčovič

Zdroj: EK

Podpredseda Komisie Šefčovič sa zúčastnil už rokovaní medzi Kyjevom a Moskvou pod záštitou bývalého eurokomisára pre energetiku Oettingera, z ktorého vzišla nová dohoda o obnovení dodávok plynu počas zimných mesiacov.

Za jej ďalšiu implementáciu bude zodpovedať práve slovenský podpredseda. „Mala by to byť jedna z mojich kľúčových úloh, lebo ide o energetickú bezpečnosť, ktorá je hlavným pilierom energetickej únie," objasnil pre TASR.

Štvrtková dohoda o tzv. zimnom balíčku ukončila polročné náročné rokovania, ktoré komplikoval nedostatok dôvery medzi energetickými firmami Gazprom a Naftogaz, ale aj fakt, že krajiny sú de facto v ozbrojenom konflikte.

Európska komisia v rokovaniach vystupovala ako mediátor, ale aj garant plnenia záväzkov. Viacero európskych predstaviteľov potvrdilo, že Ukrajine je v podstate insolventná. Odchádzajúca Barrosova Komisia preto prisľúbila, že urobí maximum pre to, aby sa zabezpečilo financovanie dodávok plynu od novembra do marca 2015.

Únia pomôže Ukrajine rokovať s medzinárodnými finančnými inštitúciami, alebo poskytne ďalšie pôžičky z Európskej banky pre obnovu.  "Bude sa pracovať na takom finančnom balíku, aby mala Ukrajina dostatok plynu," podotkol odchádzajúci podpredseda Komisie José Manuel Barroso.  

Za ukrajinský plyn však Európska únia platiť nebude. "Nedá sa povedať, že plyn platíme za Ukrajinu. Poskytujeme im finančnú pomoc vo forme dlhodobých úverov s výškou splatnosti viac ako 15 rokov,“ povedal Maroš Šefčovič pre RTVS. Podmienky úveru sú navyše podmienené rozsiahlymi reformami, aby sa podobnej situácii v budúcnosti predišlo.

V dohode o dodávkach plynu počas zimných mesiacov sa Ukrajina zaviazala splatiť dlh v hodnote 3,1 miliardy dolárov, ktoré zaplatí z prostriedkov Medzinárodného menového fondu (MFF), ktoré sa už nachádzajú na špeciálnom účte Naftogazu.

Avšak za 6 mesačné zimné dodávky bude Kyjev musieť zaplatiť dopredu. "Čo sa týka ďalších 1,5 miliardy USD za dodávky na túto zimu, tam pôjde o vyskladanie sumy z ukrajinských tranzitných poplatkov za plyn a tiež zo zisku Naftogazu. Rovnako príde k zmene určenia finančných prostriedkov, ktoré dostal Kyjev z únie, ako aj z medzinárodných finančných inštitúcií," vysvetlil Maroš Šefčovič.

TASR/EurActiv.sk