Integrácia cudzincov na Slovensku? Na slovách politikov záleží

Premiér Fico na grécko-macedónskej hranici v marci 2016. FOTO-TASR (Michal Svítok)

Hoci stále nemáme naozaj spoločnú migračnú politiku, za posledné dva roky sme pre ňu urobili viac ako v uplynulých desaťročiach, povedala na konferencii „Migračný tlak ako hlavná výzva pre Európu“ Loredana Carolina Teodorescu, expertka z Wilfried Martens Centre.

Že máme migračnú politiku pre dobré časy, sme si uvedomili, až keď prišli zlé časy – v roku 2015, analyzovala Teodorescu na konferencii, ktorá sa konala v Bratislave v pondelok 27. júna. Až vtedy sa európske inštitúcie zmobilizovali. Migračná kríza napokon primäla členské štáty, aby viac spolupracovali, povedala analytička.

Spolupráca však zostáva výzvou aj pre odlišné prístupy členských štátov ako Nemecko a Slovensko. Experti z oboch krajín sa včera stretli na konferencii, ktorú organizovala Hanns Seidel Stiftung, nadácia Kresťansko-sociálnej únie Bavorska (CSU), ktorá je partnerom CDU kancelárky Angely Merkelovej, v spolupráci s Wilfried Martens Centre a Nadáciou Antona Tunegu. EurActiv.sk bol mediálnym partnerom konferencie.

Predsedníctvo: menej kritizovať a viac ponúkať

Migranti prichádzajúci do Európy by mali rešpektovať ústavu a hodnoty prijímajúcej krajiny, naučiť  sa jej jazyk a hľadať si prácu, uviedol v príhovore Ján Figeľ, expredseda KDH a od mája osobitný vyslanec EÚ pre presadzovanie slobody náboženského vyznania a viery so svete .

Migračnú krízu vidí Figeľ ako príležitosť. Pripomenul, že za posledné roky EÚ prekonala ústavnú krízu a nasledovalo rozšírenie na východ. Riešila tiež finančnú krízu, po ktorej sa zase rozrástla eurozóna. „Z krízy sa dá vyjsť silnejší. Ak prevládne svedomie,“ povedal Figeľ, ktorý je zároveň predsedom Nadácie Antona Tunegu.

Nadchádzajúcemu slovenskému predsedníctvu v Rade EÚ odporučil, že „aby menej kritizovalo a viac ponúkalo.“ Predsedníctvo podľa Figeľa „nie je len o mikrofóne a recepciách, ale aj o zodpovednosti.“

Tri protikrízové opatrenia

„Migračná kríza je európsky problém, ktorý si zaslúži európske riešenie,“ povedal v úvode podujatia Martin Kastler, predstaviteľa a regionálny vedúci Hanns Seidel Stiftung na Slovensku, v Česku a v Maďarsku.

Dôležité sú podľa neho tri opatrenia: rozlišovať medzi ľuďmi, ktorí majú právo na ochranu, a tými, ktorí hľadajú lepší život, čo súvisí aj s ochranou hraníc; spolupráca EÚ s Tureckom a ďalšími okolitými krajinami ako aj vnútroeurópska spolupráca s Talianskom a Gréckom; a napokon riešenie hlavných príčin, prečo migranti musia opúšťať domovy.

Podobný prístup má podľa slov šéfa Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušana Chreneka aj európska exekutíva. Únia sa podľa neho sústredí na bezpečné vonkajšie hranice. Práve slovenské predsedníctvo môže do praxe uviesť pohraničnú a pobrežnú stráž EÚ. Pripomenul, že agentúra Frontex potrebuje od členských štátov expertov aj vybavenie, aby mohla plniť svoje úlohy.

Jedna vec je schváliť, druhá uplatňovať

Dôležitým opatrením z pohľadu Komisie je tiež pomoc ľuďom v núdzi. Chrenek však pripomenul, že „bremeno nemôžu niesť len niektoré krajiny, ale musia ho niesť všetky.“ Členské štáty tiež kritizoval pre napĺňanie nielen povinných, ale aj dobrovoľných záväzkov v rámci mechanizmu presídľovania. „Zaviazali sa na dobrovoľnej báze prijať 40-tisíc žiadateľov o azyl (z gréckych a talianskych utečeneckých táborov). V súčasnosti je to asi osemtisíc,“ poznamenal Chrenek. „Počet narastá, ale stále je to nízke číslo.“

Treťou rovinou riešenia migračnej krízy je podľa neho spolupráca s partnermi s medzinárodnými organizáciami typu OSN ako aj so štátmi, z ktorých utečenci prichádzajú alebo cez ktoré prechádzajú.

Podľa Chreneka je kľúčové uplatňovanie dohodnutých riešení. „Nie je to len o tom, že lídri členských krajín niečo schvália, ale že to aj realizujú v praxi. A v tomto ohľade ešte majú čo robiť,“ posťažoval sa šéf slovenského zastúpenia Komisie.

Slovensko prijalo „smiešne málo“ azylantov

Pohľad z lavice Európskeho parlamentu predstavil na konferencii Miroslav Mikolášik (KDH, EĽS). Pripomenul, že nie je zástancom kvót na prijímanie azylantov. „Slovensko to nemôže dostať príkazom,“ myslí si europoslanec.

Kritizoval však, že ich prijalo „smiešne málo“, hoci Slováci sa považujú za pohostinných. „Politický signál, ktorý vyslal (premiér Robert Fico) je, že my takí nie sme,“ uviedol Mikolášik.

Vláda podľa neho dokonca zakázala prijať viac utečencov tým, ktorí o to mali záujem – katolíckej cirkvi.

Integrácia nie je len o peniazoch

O nemeckých skúsenostiach s integráciou utečencov hovoril Henning Schüttel z bavorského ministerstva práce, sociálnych vecí, rodiny a integrácie. Bavorsko prijalo až 1,1 milióna žiadateľov o azyl. Ich integrácia si vyžaduje nielen veľa azylových pracovníkov, ale aj sociálnych pracovníkov a učiteľov.

„Výučba jazyka je kľúčová,“ povedal Schüttel. V momente, keď je žiadosť o azyl schválená, vzniká právo učiť sa po nemecky. Bavorské úrady na jazykové kurzy vyčlenili až 17 miliónov eur a mnoho dobrovoľníkov.

Integrácia však podľa Schüttela nie je len o peniazoch. „Je tiež o ľuďoch,“ povedal s tým, že myslel na dobrovoľníkov aj na utečencov, ktorí takisto musia preukázať snahu.

Cudzinci, čo žijú na Slovensku roky

„Od roku 2006 spolupracujeme so sieťou kultúrnych mediátorov, čo sú zástupcovia komunít cudzincov žijúcich na Slovensku,“ hovorí o slovenskej skúsenosti s integráciou Vladimír Slama z Migračného informačného centra Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM).

„Možno toto je jeden z príkladov, ktorý sa dá použiť v snahe o zmenu o naratívu na Slovensku, ktorý je k migrácii veľmi negatívny,“ myslí si pracovník centra, ktoré pomáha cudzincom z tretích krajín.

Kultúrni mediátori sú cudzinci, ktorí na Slovensku žijú niekoľko rokov a vychovávajú tu aj deti. „Z nášho pohľadu sú prínosom pre krajinu,“ vysvetlil Slama. Centrum s nimi spolupracuje v komunikácii so slovenskou verejnosťou aj v budovaní expertných kapacít slovenských úradov vrátane cudzineckej polície. „Aby sme ukázali reálnu skúsenosť života migrantov na Slovensku.“

Integrácia nie je charita

Na konferencii vystúpila aj Zuzana Števulová, predsedníčka Ligy za ľudské práva, ktorá sa dostala do konfliktu s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom a ktorú ocenil šéf americkej diplomacie John Kerry.

Slovo integrácia podľa Števulovej na Slovensku používame často bez toho, aby sme vedeli, čo znamená. „Treba si jasne povedať, že integrácia neznamená, že sa z Inda stane Slovák, alebo zo Slováka Ind. To je asimilácia,“ vysvetlila Števulová.

Integrácia podľa nej znamená začlenenie sa prichádzajúceho človeka do spoločnosti.

„Nie je to charita. Ľudia, ktorí prichádzajú, sú našimi partnermi,“ tvrdí.

Na rétorike záleží

Dôležitá pre integráciu je podľa Števulovej aj súdržnosť v spoločnosti, ktorú môže narušiť negatívna rétorika. „Ak povieme, že nechceme Vietnamcov, Indov, Rómov, belochov,“ zamyslela sa Števulová, „a zároveň títo ľudia u nás žijú, rozvracia to prirodzenú dôveru ľudí v ochranu poskytovanú spoločnosťou a štátom. Vedie to k sociálnemu vylúčeniu.“

Rétorika, ktorá celú skupinu obyvateľov považuje za hrozbu, prispieva podľa Števulovej k tomu, „že členovia týchto komunít sa prestanú cítiť súčasťou spoločnosti.“ „Znamená to aj, že prestanú dôverovať v inštitúcie,“ varovala expertka

Význam rétoriky potvrdil aj generálny sekretár Slovenskej katolíckej charity Radovan Gumulák. „Dokonca sme sa stretli s fyzickými útokmi na našich klientov. Mali sme prípad, kedy nám zaútočili na matku s dieťaťom. Politici svojimi výrokmi k tomu prispievajú,“ vysvetlil Gumulák.

„Mali by takéto správanie odsúdiť,“ dodal.

Prijme Slovensko sto utečencov?

Števulová skonštatovala, že na Slovensku je podpora štátu v integrácii „naozaj veľmi malá“ a väčšinou leží na pleciach mimovládok financovaných z EÚ.

EurActiv.sk Števulovej položil otázku, ako hodnotí rozhodnutie Slovenska prijať 100 žiadateľov o azyl v rámci relokačného mechanizmu pred začiatkom predsedníctva a chýbajúcu komunikáciu zo strany vlády.  „Veľmi nízke číslo,“ odpovedala Števulová. „Kapacity (na Slovensku) sú oveľa vyššie. Určite by sme to zvládli. Možno s problémami, ale zvládli,“ zhodnotila predsedníčka Ligy pre ľudské práva.

O nekomunikácii vlády povedala, že „je to veľmi smutné.“ „Ak naozaj tvrdíme, že iné štáty integráciu nezvládli, súčasťou tých istých chýb je, že nevytvoríme spoločnosť, ktorá prijíma ľudí,“ myslí si Števulová.

„Obávam sa, že týmto prístupom to skončí na nule (skutočne prijatých žiadateľov azylantov) alebo na piatich ľuďoch, čo zneužijeme na to, že povieme, že relokácie v skutočnosti nefungujú,“ varovala Števulová.

„Toho sa obávam najviac.“

Čítajte aj: Pred predsedníctvom prijmeme sto utečenecov, migrácia bude jeho hlavná výzva