Irán: 30-dňové ultimátum

 

Krátka správa

Rezolúcia bola prijatá po troch týždňoch tvrdých rokovaní medzi členmi BR. Rusko a Čína sa snažili zabrániť tomu, aby sa do jej textu dostalo čokoľvek čo by umožňovalo v budúcnosti uvalenie sankcií, či vojenskú akciu. Vypadla z nej tak pôvodná zmienka o tom, že iránske aktivity ohrozujú mier a bezpečnosť.

Po 30 dňoch má Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu predložiť BR správu o tom, ako Irán požiadavku splnil. Iránsky minister zahraničných vecí vo Viedni vo štvrtok (30.marec 2006) vyhlásil, že jeho krajina je pripravená spolupracovať s MAAE.

Teherán prerušil spoluprácu s MAAE po tom, ako bol prípad jeho jadrového výskumu posunutý do Bezpečnostnej rady. Naďalej trvá na tom, že jeho výskum je robený výlučne pre mierové účely, a teda naň má podľa Zmluvy o nešírení jadrových zbraní právo.

Na včerajšom stretnutí piatich stálych členov Bezpečnostnej rady (USA, Rusko, Čína, Británia, Francúzsko) a Nemecka v Berlíne však ministri zahraničných vecí nedospeli k žiadnej konkrétnej dohode o krokoch v prípade, že Teherán 30-dňové ultimátum nesplní. Nesúhlas so sankciami podporil aj šéf MAAE, Mohamed ElBaradej.