Irán brnká medzinárodnému spoločenstvu na nervy

irán

 

Krátka správa

Varovanie prišlo krátko pred návštevou hlavného vyjednávača Iránu Aliho Larijániho v Bruseli. Ten vo štvrtok 6. júla neoficiálne stretol so šéfom zahraničnej politky EÚ Javierom Solanom. Toto stretnutie bolo prvé od začiatku júna, kedy prišiel do Iránu Solana aj s balíčkom, ktorý odsúhlasili stáli predstavitelia Bezpečnostnej rady OSN plus Nemecko (pozri EurActiv.sk 7. jún 2006). Ďalšie formálne rokovania medzi EÚ a Iránom sú naplánované na utorok 11. júla. Larijáni vyjadril ochotu pokračovať v rokovaniach.

Agentúra Reuters napísala, že ministri zahraničných vecí USA, Veľkej Británie, Francúzska, Ruska, Číny a Nemecka a predstvitelia EÚ sa následne stretnú v stredu, aby prerokovali negatívne kroky voči Iránu pre prípad, že sa opäť jasne nevyjadrí.

Iránski predstvitelia sa síce vyjadrili k ponuke relatívne pozitívne, no medzinárodné spoločenstvo oficiálnu odpoveď zatiaľ neobdržalo.

Šéf IAEA Mohamed El-Baradei sa vyslovil za špeciálnu úlohu, ktorú by v procesoch vyjednávania medzi Západom a Iránom mohlo zohrať Turecko. Vo štvrtok 6. júla povedal v rozhovore pre tureckú televíziu: „Máte blízke historické vzťahy aj s Blízkym východom a Iránom, ale rovnako aj so Západom a USA. Ste členom NATO. Môžete dobre porozumieť pozíciám týchto štátov a priviesť ich za rokovací stôl“.

El-Baradei stále verí, že kríza sa dá vyriešiť: „Trvalé a konečné riešenie prinesie diplomacia“. Zároveň povedal, že ak chcú byť Západné krajiny vo svojom úsilí úspešné, mal by samé znížiť vlastný jadrový arzenál.