Irán je ochotný sadnúť za rokovací stôl

Šéf zahraničnej politiky EÚ Javier Solana a Saíd Džalíli „mali dnes ráno (13. 4.) konštruktívnu konverzáciu v nadväznosti na minuloztýždňové stretnutie šestky. Dohodli sa, že zostanú v kontakte“, cituje agentúra AFP Solanovu hovorkyňu.

Irán signalizuje orostredníctvom svojho hlavného vyjednávača ochotu diskutovať o svojom jadrovom programe. „Iránska islamská republika víta diskusiu so šestkou o konštruktívnej spolupráci“, povedal Džalíli podľa iránskej agentúry ISNA.  

Skupinu "šiestich" tvoria piati stáli členovia Bezpečnostnej rady OSN (USA, Rusko, Čína, Británia a Francúzsko) plus Nemecko. Jej cieľom je dostať Irán za rokovací stôl. Tehrán prisľúbil vydať oficiálnu odpoveď na ponuku dialógu čoskoro.

„Nový začiatok vo vzájomných vzťahoch“ avizoval Iránu pri príležitosti perzského nového roku americký prezident Barack Obama. Teherán privítal „zmenu tónu“ západu v rozhovoroch s Iránom, ale zdôraznil, že akýkoľvek dialóg musí byť založený "na vzájomnom rešpekte".

Irán minulý týždeň oznámil, že otvoril prvú jadrovú elektráreň a otestoval dve vysokokapacitné centrifúgy na obohacovanie uránu.

Režim v Teheráne trvá na tom, že jeho program je určený na mierové účely, na čo má zo zmluvy o nešírení jadrových zbraní právo. Medzinárodné spoločenstvo má ale o cieľoch jadrového programu pochybnosti. Najviac bije na poplach štát Izrael.

Podľa pripravovanej novej stratégie voči Iránu, o ktorej informuje denník The New York Times, sa USA so svojimi európskymi spojencami dohodli, že budú na Teherán tlačiť, aby krok za krokom otvoril svoje jadrové zariadenia širokým inšpekciám. Dovtedy ale nebudú žiadať, aby Irán s obohacovaním Iránu prestal. Bushova vláda nekompromisne požadovala, aby Irán zastavil všetky aktivity v jadrovom programe okamžite. Európa ale tvrdila, že Irán nielenže na takúto podmienku nepristúpi, ale odmietne komunikovať úplne.

Postup bývalej americkej administratívy kritizoval aj šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (IAEA) Mohamed El Bardei, ktorý vyhlásil, že bývalý americký viceprezident Dick Chaney sa vo vzťahu s Iránom choval ako „Darth Vader“, postava z filmovej ságy Hviezdne vojny.

Otázka ako dlho by malo byť Iránu umožnené napredovať v programe bude pravdepodobne premetom kontroverzií. Proti budú americkí republikáni a pravdepodobne aj nová izraelská vláda Benjamina Netanjahua, uvažuje New York Times.

Izraelský prezident Šimon Perez pohrozil, že ak rozhovory o jadrovom programe Iránu, ktoré iniciujú USA zlyhajú, Izrael je pripravený na Irán zaútočiť. Povedal to v nedeľu pre izraelské rádio Koi Hai. Zároveň ale priznal, že Izrael nemôže takúto akciu podniknúť unilaterálne a bez Spojených štátov.