Iránsky jadrový program sa rozšíri

„Náš plán inštalovať a prevádzkovať centrifúgy sa nezakladá na politických podmienkach,“ vyhlásil na tlačovej konferencii Gholamreza Aghazadeh, šéf iránskej Organizácie pre atómovú energiu. Jeho vyhlásenia odzneli v meste Bušehr, v ktorom Irán stavia svoju prvú jadrovú elektráreň v spolupráci s Ruskom. Teherán už stihol uskutočniť prvé úspešné skúšky tamojších zariadení, teda je o krok bližšie k jej spusteniu.

Počas nasledujúcich piatich rokov chce mať Irán asi 50 tis. centrifúg, ktoré sa používajú na obohacovanie uránu. V súčasnosti ich už prevádzkuje približne 6 tisíc. Čo sa týka funkčných zariadení, Aghazadeh nepovedal, či krajina využíva všetky z nich. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (IAEA) minulý týždeň informovala, že asi 4 tis. centrifúg je naplnených jadrovým palivom, ďalších 1.600 sa inštaluje a testuje.

Posledná správa OSN o iránskom jadrovom programe tvrdí, že tempo Teheránu sa spomalilo. IAEA informuje, že od augusta 2008 je v úplnej prevádzke len niekoľko centrifúg, čo predstavuje „značný“ útlm programu.

OSN však varuje, že iránsky trh s obohateným uránom sa v poslednom období rozrástol, čo vytvára teoretický predpoklad pre obohatenie dostatočného množstva suroviny pre výrobu jednej atómovej bomby, ak padne také rozhodnutie. Experti sa však domnievajú, že by si to vyžiadalo sériu ďalších krokov, ktoré by trvali dva alebo viac rokov. Zatiaľ čo demokratické krajiny obviňujú Irán z vojenských jadrových amicií, krajina trvá na tom, že jej program je zameraný na výrobu elektrickej energie, aby jadro dokázalo uspokojiť rastúci dopyt štvrtého najväčšieho producenta ropy vo svete.

Mohamed El Baradej, prezident IAEA si myslí, že súčasný jadrový útlm, ako o ňom informuje OSN, je politickým gestom a nie je zapríčinený technickými prekážkami. Podľa neho, Teherán chce dať šancu rozhovorom s novou administratívou prezidenta Baracka Obamu. Nová hlava Bieleho domu oznámila, že s Iránom chce rokovať, čo predstavuje zlom v doterajšom prístupe  administratívy Georgea W. Busha. Obama však pripomenul, že Teherán bude čeliť tvrdším sankciám, ak nevyhovie požiadavkám OSN.

„Amerika, vyrovnaj sa so skutočnosťou“

„Amerika by sa mala vyrovnať so skutočnosťou a prijať súžitie s jadrovým Iránom. Takéto prijatie umožní Amerike lepší prístup na nukleárny trh Iránu,“ povedal Aghazadeh a doplnil, že ďalší pokrok v jadrovom programe jeho krajina oznámi 9. apríla. Bližšie detaily však neposkytol.

Dobre informovaný bezpečnostný zdroj pre Reuters uviedol, že existujú náznaky, podľa ktorých by Irán mohol v apríli oznámiť, že dokáže prevádzkovať moderné modely centrifúg. Zdá sa, že krajina prekonala technické problémy, ktoré by inak spomalili ich inštaláciu o viac ako rok.

Doteraz Irán obohacoval urán v prispôsobenom zariadení P-1, ktoré získal od pakistanských pašerákov jadrového materiálu. Ide o model, ktorý pochádza zo 70. tych rokov a takéto obohacovanie uránu je z komerčného a vojenského hľadiska neefektívne. Podľa diplomatov, Irán IAEA oznámil, že v tomto týždni začal testovať model centrifúgy IR-4, čo je predpoklad pre testovanie centrifúg IR-2s a IR-3s v priebehu nasledujúcich mesiacov.

Pokročilé modely by obohacovali urán 2-3 násobne rýchlejšie než P-1, pričom takto získané palivo by bolo trvácejšie, hovorí analytik. Západní analytici sa domnievajú, že Irán v minulosti proces obohacovania uránu zveličoval, aby posilnil svoju pozíciu pre vyjednávania so svetovými mocnosťami.

Elektráreň v Bušehr

Rusko, ktoré stavia jadrovú elektráreň v Bušehr, tvrdí, že Teherán ju nemôže využiť na vojenský program, pretože všetky vyhorené články sa vracajú späť do Ruska. Irán vyhlásil, že na svoje testy v elektrárni používa zatiaľ len „virtuálne“ palivo, teda do reaktorov umiestňuje olovo a nie obohatený urán.

Obavy, že by Rusko nedokončilo elektráreň pre politické dôvody, pominuli, povedal pre iránsku štátnu televíziu Aghazadeh. Doplnil, že v priebehu nasledujúcich mesiacov sa uskutočnia ďalšie testy, ale neprezradil dátum, kedy by mohol byť reaktor uvedený do prevádzky. „Nemôžem vám dať dátum. Ale tak skoro, ako budú všetky testy úspešne ukončené, elektráreň sa spustí,“ doplnil Sergej Kirijenko, riaditeľ ruskej štátnej nukleárnej spoločnosti.

Spustenie elektrárne sa často odkladalo. Rusko v uplynulom roku dodalo všetko potrebné jadrové palivo podľa kontraktu, ktorého hodnota sa odhaduje na 1 mld. dolárov.

(Reuters)