Írsko blokuje dohodu s Izraelom kvôli falšovaniu pasov

Plánovaná dohoda o zdieľaní údajov sa zameriava na výmenu osobných údajov, ako napríklad detailov o bankovom, či telefónnom účte. V súčasnosti je táto výmena postavená na jednotlivých kontraktoch, čo je pomerne nákladná a byrokratická záležitosť.

Návrh ale predpokladá, že izraelské a európske spoločnosti si budú môcť vymienať  informácie ohľadne zákazníkov, či zamestnancov, píše izraelský denník Haaretz.

Ako príklad uvádza izraelského zákazníka lokálneho mobilného operátora, ktorý by mohol napríklad v Taliansku použiť svoj mobilný telefón na pripojenie sa na internet. Taliansky operátor by podľa navrhovanej zmluvy dostal údaje o tomto zákazníkovi od izraelského partnera, a podľa toho zmenil a prispôsobil jeho nastavenia.

Navyše, spoločnosti pôsobiace rovnako v EÚ ako aj v Izraeli by mohli navzájom zdieľať informácie o svojich zamestnancoch.

Írsko však týmto plánom udelilo červenú. Tamojší minister spravodlivosti Dermott Ahern tvrdí, že Izrael musí najprv dokázať svoju zásadovosť, čo sa ochrany údajov týka. Dôvodom obáv je použitie falošných pasov krajín Európskej únie- medzi nimi aj írskych a britských- zo strany izraelskej tajnej služby pri februárovej vražde vodcu palestínskeho hnutia Hamas v Dubaji.

Ahernov hovorca pre denník Irish Times priamo povedal: „Minister sa domnieva, že výbor EÚ musí vziať veľmi vážne do úvahy sfalšovanie pasov EÚ Izraelom v nedávnych mesiacoch. Osobné údaje, ktoré írski občania poskytli izraelským predstaviteľom boli zneužité.“

Denník Irish Central uviedol, že od začiatku roku 2008 zmizlo viac ako 86400 írskych pasov.  Podľa tamojšej polície sa kriminálnici zameriavajú na ich pasy, lebo „je ľahké sa k nim dostať“. Írsky minister zahraničných vecí Michael Martin preto navrhuje zaviesť tvrdšie tresty pre tých, ktorí strácajú svoje pasy.

Najnovšie sa zistilo, že aj ruskí špióni v Spojených štátoch používali írske pasy pri cestovaní z Európy do Ruska.

Írsko na falšovanie svojich pasov zo strany Izraela reagovalo aj tým, že vypovedalo minulý mesiac izraelského veľvyslanca z krajiny.