Istanbul sa stal terčom teroristov

Turecko sa v nedeľu (27.7.) stalo terčom najhorších teroristických útokov za uplynulých päť rokov. Hoci sú z bombových útokov na pešej zóne v Istanbule podozriví kurdskí separatisti, konkrétne obvinenia zatiaľ nepadli.

Útoky prišli deň pred začiatkom pojednávania pred Ústavným súdom, ktorý bude v najbližších dňoch rozhodovať o zakázaní islamsky orientovanej strany AKP. Nie je zrejmé, či bombové útoky súvisia s prípadom alebo nie. Súčasný premiér Recep Erdogan a jeho politické zoskupenie sú obvinení zo snahy podkopať sekulárny charakter štátu. Prípad vyvolal politické napätie medzi vládou a kemalistami, ktorí sú vplyvní najmä v armádnych a súdnych kruhoch a považujú samých seba za ochrancov sekularizmu v krajine.

Istanbulský hlavný prokurátor pred niekoľkými týždňami obvinil 86 osôb z vytvárania teroristickej skupiny, ktorej údajným cieľom malo byť zvrhnutie vlády. Ergenekon, ako sa záhadná organizácia nazývala, bola obvinená z aktívnych útokov na vládnu AKP. Za premiérovou stranou stojí aj EÚ, ktorá tvrdí, že zakázanie politickej strany nemožno považovať za demokratický krok. Očakáva sa preto, že rozhodnutie Ústavného súdu bude mať vplyv aj na snahu krajiny vstúpiť do Spoločenstva.