Izrael a Palestína odštartujú v septembri priame rokovania

foto: Židovská osadníčka stojí pri troskách obydlí, ktoré dali zbúrať izraelské úrady pri osade Adei Ad pri jordánskom Nábuluse 20.júla 2009

„Majú dohodu, že rokovania sa začnú 2. septembra vo Washingtone,“ povedal zdroj. Očakáva sa, že Izrael aj Palestína túto ponuku prijmú a na stretnutiach sa zúčastní aj americký prezident Barrack Obama.

Biely dom ale celú situáciu včera odmietol komentovať a vyhlásil, že Obama je v súčasnosti na dovolenke v americkom štáte Massachussetts.

Kvartet už v júni uviedol, že mierové rokovania sa majú zavŕšiť do 24 mesiacov od ich začatia, ale nový návrh hovorí o dvanástich mesiacoch. Vláda Palestínskej samosprávy tak očakáva, že do polovice roku 2011 dosiahne všetky atribúty štátu. Diplomati potvrdili, že jednostranné vyhlásenie štátu by si mohlo získať podporu ak sa do dvanástich mesiacov nepodarí začať rozhovory alebo ak uviaznu na mŕtvom bode.

Mierový proces sa začal opäť v máji tohto roku po 19- tich mesiacov od posledných rokovaní. Dôvodom prerušenia bol vojenský zásah Izraela proti pásmu Gazy na prelome rokov 2008 a 2009. Doteraz sa však americkému vyslancovi Georgovi Mitchellovi nepodarilo strany presvedčiť, aby rokovali priamo a nie cez sprostredkovateľov.

Izrael trvá na tom, že je pripravený na priame rozhovory v prípade, že Palestína nebude mať žiadne predbežné podmienky. Tá zasa žiada, aby bola jasná agenda vyjednávania- a práve jasná agenda podľa Izraelcov znamená zoznam požiadaviek. Prekonanie tohto začarovaného kruhu bude preto kľúčové, potvrdili diplomati.

Tvárou v tvár

Hovorca americkej vlády P.J. Crowley povedal: „Domnievame sa, že sme veľmi blízko k dohode o začatí priamych rozhovorov. Myslím, že sme v pozícii, aby sme sa tam dostali, ale naďalej pracujeme na detailoch tohto procesu.“

Tamojšia ministerka zahraničných vecí Hillary Clinton zatiaľ hovorila o mierovom procese na Blízkom východe aj s egyptským prezidentom Hosní Mubarakom.

Obama chce, aby sa priame rozhovory začali nejakú dobu pred 26. septembrom, kedy vyprší desaťmesačné moratórium, ktoré izraelská vláda uvalila na výstavbu židovských osád v okupovanom Západnom brehu. Obnovenie výstavby by totiž mohlo rokovania úplne pochovať. Aj predošlé vyhlásenia Kvartetu z Moskvy, Trieste a New Yorku z tohto roku vyzývali k zastaveniu nelegálneho stavania osád. Nový návrh však priamo nespomína túto podmienku, ktorú by odmietli pravicoví koaliční partneri strany izraelského premiéra Benjamina Netanjahu. Priamo sa v ňom píše len to, že priame bilaterálne rokovania by mali „viesť k osídleniu vyjednanému medzi oboma stranami, ktoré ukončí okupáciu a vyústi v stav mieru s Izraelom.“ Vyhlásenie zároveň uvádza, že úspech si vyžiada podporu arabských štátov.

Netanjahu môže priamymi rozhovormi mnoho získať, keďže má v zahraničí povesť štátnika, ktorý sa úprimne nesnaží dospieť k mierovému riešeniu. Naopak, prezident Palestínskej samosprávy Mahmúd Abbás má veľa čo stratiť. Ak rozhovory skončia po mesiacoch neúspechom, mohlo by ho to politicky zničiť.

Iba málo Palestínčanov a Izraelčanov sa však domnieva, že priame rokovania čoskoro povedú k mierovej dohode, a i keď by sa tak stalo, jej implementácia podľa nich určite potrvá dlhšiu dobu.

V izraelskej vláde sa pozornosť upriamuje najmä na dátum 26. septembra, kedy uplynie už spomínané moratórium. Väčšina Netanjahuovho vnútorného kabinetu je pritom proti rozšíreniu zákazu na osídľovania. Je v ňom však aj niekoľko takých, ktorí hľadajú prijateľný kompromis pre Abbása.

Jedným z návrhov je povoliť stavanie vo veľkých osadách, ktoré si Izrael plánuje ponechať aj po uzavretí mierovej dohody, ale zakázať ho v tých miestach, ktoré by mali neskôr pripadnúť Palestíne.