Janukovyč: Ukrajina vo voľbách ukáže, že je demokratická

zdroj europa.eu

Dominantnými témami 9. ročníka konferencie Yalta European Strategy bol rozpor ohľadom uväznenia bývalej premiérky Júlie Tymošenkovej a geopolitické smerovanie Ukrajiny.  

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč vyhlásil, že krajina v najbližších parlamentných voľbách ukáže, že je skutočne demokratickou krajinou. Zároveň vyslovil nádej, že krátko po parlamentných voľbách 28. októbra podpíše Ukrajina s EÚ Asociačnú dohodu, ktorá momentálne stojí na mŕtvom bode.

„Aktívne smerujeme k podpísaniu Asociačnej dohody s Európskou úniou,“ tvrdil Janukovyč pred mesiacom. „V tejto chvíli, majú naši európski partneri otázky, ale som si istý, že po nadchádzajúcich parlamentných voľbách sa všetky obavy rozptýlia a cesta smerom k plnej asociácii medzi Ukrajinou a Európskou úniou bude skompletizovaná,“ dodal ukrajinský prezident.

Kairat Kelimbetov, vicepremiér Kazachstanu presviedčal na konferencii o výhodách vstupu do colnej únie s Ruskou federáciou, Bieloruskom a Kazachstanom. Únia sa však vyjadrila, že prípadný vstup do colnej únie by bol v rozpore s Asociačnou dohodou.

„Nemyslím si, že Ukrajina je prioritou pre Európsku úniu. Ale je prioritou pre colnú úniu,“ povedal Kelimbetov a dodal, že tento projekt by bol prínosom pre ukrajinský priemysel a obchod.

Odkaz Únie sprostredkoval na konferencii prostredníctvom video vstupu José Manuel Barroso. Vyhlásil, že EÚ sa pevne drží svojich záväzkov voči Ukrajine, o čom svedčí práve ambiciózny návrh Asociačnej dohody.

Barroso sa zmienil o odklade podpisu dohody, čo podľa neho súvisí s aktuálnymi okolnosťami, vrátane polarizácie politiky. Jeho hlavný odkaz však znel jasne: uskutočnite slobodné a spravodlivé voľby a umožnite prístup k médiám pre všetkých kandidátov.

Podľa prvého podpredsedu ukrajinskej vlády Valeriiho Khoroshkovskyiho, by vo vzťahu k colnej únii mohla mať Ukrajina špecifické postavenie.

Khoroshkovskyi si myslí, že krajina potrebuje koordinovať svoje pozície s blokom colnej únie. Tzv. „3 + 1“ formát má za cieľ vyhnúť sa prípadným konfliktom. Podľa ukrajinských médii, je však takýto návrh Kyjevu pre Moskvu neprijateľný.

Rinat Kuzmin, zástupca generálneho prokuratúra, zodpovedného za Tymošenkovej prípad zopakoval obvinenia voči bývalej premiérke. Dodal, že vyšetrovanie sa presunie aj do Spojených štátov, kde by mala prokuratúra vypočuť bývalého premiéra a Tymošenkovej mentora Pavla Lazarenka. Ten si teraz odpykáva k Kalifornii trest za pranie špinavých peňazí.

Hryhoriy Nemyria, bývalý podpredseda vlády a blízky Tymošenkovej priateľ označil celý prípad za politický. „Viacero ľudí, vrátane prezidenta, oznámili, že Tymošenková je vinná ešte pre tým, ako bol prípad uzavretý. Práve preto považuje tento prípad za politický,“ vyhlásil.