Je Schengen v ohrození?

Zdroj: TASR

Potom, čo dvaja americkí vojaci spolu s ďalšími cestujúcimi v sobotu odzbrojili útočníka v rýchlovlaku smerujúceho z Amsterdamu do Paríža, belgický premiér Charles Michel upozornil na potrebu opätovane preskúmať Schengenskú dohodu.

Michel vyzval ministrov vnútra a dopravy z Francúzska, Nemecka a Holandska, aby urýchlene začali rokovať o zvýšení bezpečnosti cezhraničnej dopravy.

V rámci Schengenu, kam patrí 22 z 28 členských štátov únie, môžu pasažieri cestovať bez toho, aby im na stanici skontrolovali pasy či batožinu. Ozbrojený útočník tak bez problémov pristúpil do medzinárodného vlaku spoločnosti Thalys, ktorý prechádzal až troma členskými krajinami.

„Tento muž žil v Belgicku, nastúpil do vlaku v Belgicku a v Belgicku zohnal aj zbraň, pričom identifikačné doklady mal zo Španielska,“ potvrdil zdroj blízky belgickej vláde.

„Schengenská dohoda je dôležitá pre naše hospodárstvo a našich občanov. V Európe však čelíme hrozbám a preto budeme možno musieť zaviesť nové pravidlá na kontrolu identity a batožiny,“ citoval belgického premiéra denník Telegraph.

„Sloboda pohybu je prínosom pre tých, ktorí majú dobré úmysly, ale túto slobodu môžu využiť aj s cieľom uškodiť. Cieľom opatrení nie je potlačiť slobody, ale vysporiadať sa s hrozbami,“ dodal.

Európska komisia tvrdí, že Schengenskú dohodu, ktorá len nedávno oslávila 30 rokov, nemožno opätovne otvoriť. Zvýšené bezpečnostné kontroly by však mohli byť v súlade s právnymi predpismi EÚ v prípade, že by nemali rovnaký účinok ako hraničné kontroly.

Známy tajným službám

Útočníka sledovali francúzske, španielske ale aj belgické tajné služby. Podľa informácii malo ísť o muža marockého pôvodu menom  Ajúb el-Kazzani, ktorý od roku 2007 žil v Španielsku, kde bol aj viackrát zatknutý za drogovú činnosť.

V roku 2014 odišiel do Francúzska a potom do Sýrie. Španielske úrady posunuli informácie o radikalizácii mladého muža svojim francúzskym kolegom.

Muž taktiež žil v Belgicku a podľa francúzskeho denníka Le Voix du Nord bol údajne prepojený aj na skupinu islamistov zodpovedných za januárový útok vo francúzsky hovoriacej časti Belgicka.

Po zadržaní vo francúzskom meste Arras  útočník odmietol, že by bol terorista a tvrdí, že plánoval „iba“ ozbrojenú lúpež s cieľom „zasýtiť hlad“.

Právnička el-Kazzaniho pre agentúru Reuters vyhlásila, že jej klient je prekvapený, že ho považujú za islamského militanta. Muž bol pri vypočúvaní údajne bosý a mal na sebe iba nemocničnú košeľu a boxerky.

„Videla som niekoho, kto bol veľmi chorý, fyzicky oslabený a kto trpel vážnou podvýživou,“ povedala právna zástupkyňa Sophie David pre BFM TV. El-Kazzani podľa vlastných slov našiel Kalažnikov, ktorý chcel použiť proti pasažierom v rýchlovlaku, v parku v blízkosti bruselskej vlakovej stanice Gare du Midi, kde zvykol spávať.

„O niekoľko dní neskôr sa rozhodol vstúpiť do vlaku, pretože iní bezdomovci mu povedali, že je plný bohatých ľudí cestujúcich z Amsterdamu do Paríža,“ dodala David.