Je spoločná armáda skutočne utópia?

Európska armáda, Gymnich, bezpečnosť

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová, (zdroj: EU2016 SK/Flickr)

Viaceré západoeurópske médiá tento týždeň spozorneli, keď šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová opätovne prezentovala víziu Európy ako silnejšieho hráča v medzinárodných vzťahoch.

Na konferencii stálych predstaviteľov (EU Ambassadors Conference) vysoká predstaviteľka pre zahraničné veci okrem iného povedala: „Máme silnú kolektívnu zodpovednosť rozšíriť odkaz, že Európska únia je tu a bude tu čoraz viac, v nasledujúcich mesiacoch a rokoch dokonca silnejšia.“

Mogheriniová navrhla, aby mali vojenské jednotky EU Battlegroups spoločné ústredie v Bruseli. Pre mnohé médiá, najmä tie na Britských ostrovoch, je to predzvesťou európskej armády.

Londýn bol dlhodobo odporcom podobných úvah. Mnohí politici podozrievali úniu z tajných plánov na zjednocovanie obranných síl a aj ľavicový denník Guardian si včera všimol, že sa Európska globálna stratégia objavila až po referende, ktoré rozhodlo o brexite.

„Ak sa pozriete na prieskumy verejnej mienky, hlavné obavy Európanov sa týkajú ekonomiky a bezpečnosti. Vnútorná bezpečnosť implikuje vonkajší rozmer, budovanie obrannej kapacity,“ uviedla Mogheriniová, „je dobré ujasniť si, že nehovoríme o európskej armáde, ale o európskej obrane. O niečom, čo môžeme skutočne spraviť, konkrétne a hneď.“

Beh na dlhú trať

Spoločná armáda má opatrnú podporu v Nemecku a vo Francúzsku s dôvetkom, že hovoríme o horizonte niekoľkých desaťročí. Namiesto konkrétnych hrozieb sa doteraz debatovalo o efektívnosti menších, národných armád. 22 členských štátov EÚ patrí do NATO, nikto z nich pozíciu Aliancie ako garanta európskej bezpečnosti nespochybňuje.

Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová včera v Litve vyhlásila, že Američania tiež očakávajú väčšiu integráciu európskych ozbrojených síl: „Nastal čas, aby sme sa posunuli k európskej obrannej únii, ktorá je v zásade ‘obranným Schengenom’“

Európska obranná únia je teda názvom, za ktorým treba momentálne hľadať reflexiu o silnejšom postavení starého kontinetu vo svete. V tomto smere sa veľa očakáva od výročnej správy o stave únie, ktorú v stredu v Európskom parlamente prednesie predseda Komisie Jean-Claude Juncker.

Keď pred vyše rokom Juncker podporil spoločnú armádu, vyvolal tým rozruch. Medzičasom sa si však túto ideu osvojila aj presná polovica Vyšehradskej skupiny – Česká republika a Maďarsko.