Jednotky EÚ v Kongu pripravené zasiahnuť

 

Krátka správa

Demokratické voľby sa budú v Kongu konať koncom tohto mesiaca, presne 30. júla. Misia EÚ v oblasti sa koná na požiadanie OSN, ktorá začiatkom roka Úniu vyzvala, aby podporila jej 17-tisícovú mierotvornú jednotku pôsobiacu v oblasti.

Jung nemeckým médiám povedal, že okolo 2000 európskych vojakov by malo byť v prípade eskalujúceho napätia pripravených intervenovať silou. Kritickým momentom pravdepodobne bude situácia po voľbách a potenciálne nepokoje, ktoré môžu vyvolať porazené strany. Európski vojaci by mali v prípade tohto scenára „urobiť všetko, aby zabránili eskalácii [násilia]“.

Európski vojaci by nemali v krajine pôsobiť dlhšie ako 4 mesiace, keďže mandát na stabilizáciu krehkej situácie v krajine má OSN, nie EÚ. Občianska vojna v krajine si v rokoch 1998-2002 vyžiadala 4 milióny životov.

Medzičasom turecký parlament jednomyseľne rozhodol, že prispeje do mierovej misie 17 vojakmi a poskytne nákladné lietadlo C-130. Turecký minister obrany Vecdi Gonul povadal, že toto bude prvá turecká vojenská misia mimo rámec NATO, ktorého je Turecko členom. Zároveň vyjadril nádej, že to Turecku pomôže pri vstupe do Únie.

NemeckoFrancúzsko poskytnú základné vojenské a personálne vybavenie, menším kontingentom prispejú Belgicko, Holandsko, Poľsko, Portugalsko, Španielsko, Švédsko, Írsko, Fínsko a Rakúsko.