Jerevan nie je Majdan, tvrdia protestujúci

Zdroj: TASR

Viac ako 9 000 demonštrantov sa už po šiestykrát zhromaždilo v arménskom Jerevane, aby protestovalo proti rozhodnutiu vlády zvýšiť ceny elektrickej energie až o 16 percent.

Po prudkom oslabení arménskej národnej meny požiadala o zvýšenie cien pre domácnosti hlavná distribučná spoločnosť, ktorá je dcérou ruskej firmy Inter RAO. Hoci protesty odmietla komentovať, v minulosti naznačila, že bez zvýšenia cien nebude môcť garantovať stabilné dodávky.

Protesty začali minulý piatok. Počet demonštrantov sa prudko rozrástol potom, čo v utorok poriadková polícia použila vodné delá na rozohnanie približne 6 000 davu. Zadržala aj približne 240 ľudí a to najmä novinárov.  

Washington, Brusel ale aj OBSE vzápätí vyjadrili znepokojenie nad násilím. Niektorí ruskí komentátori vyhlásili, že protesty by mohli prerásť do podobnej situácie, aká nastala počas protivládnej demonštrácie na Ukrajine.

Protestujúci reagovali na zákrok polície s dávkou humoru a do centra mesta sa na nočnú demonštráciu „vyzbrojili“ gumovými kačicami a vodnými pištoľami.

Protest organizujú mladými aktivisti prostredníctvom sociálnych médií. Odmietajú prepojenie na zahraničné organizácie alebo politické strany. „Toto je nepolitická reakcia na endemickú marginalizáciu veľkej časti arménskeho ľudu,“ reagovali.

„Arménska vláda si myslí, že vyriešila problém vodnými delami. To je chyba. Iba pokrstili novú generáciu aktivistov,“ tvrdí výskumníčka z London School of Economics Babken DerGrigorian.

„Je to ten najmierumilovnejší protest, na ktorom som kedy bola,“ opísala pre EurActiv.sk štvrtkovú situáciu mladá aktivistka z Jerevanu. „Veľmi dúfam, že sa nám podarí zvrátiť nariadenie vlády, aj keď viem, že to bude trvať dlhšie, pretože ide už o odsúhlasené rozhodnutie o zvýšení ceny. Ale kde je vôľa, tam je cesta,“ dodala.