Novým Osobným predstaviteľom J. Solanu pre Kosovo je Jonas Jonsson

Javier Solana

Krátka správa

Johnson bude tiež na čele Medzinárodného civilného úradu – Prípravného tímu Osobitného predstaviteľa EÚ (International Civilian Office – European Union Special Representative Preparation Team) v Prištine, Kosovo.

Ako uviedla vo vyhláseni hovorkyňa Javiera Solanu Cristina Gallach, úlohou Jonssona  bude presadzovať celkový koherentný prístup EÚ v plánovaní budúcej posilnenej prítomnosti EÚ v Kosove, ktorá sa očakáva po definitívnom stanovení štatútu tejto srbskej odštiepeneckej provincie.

Jonsson pochádza zo Švédska a je členom Politickej jednotky Sekretariátu Rady (EU Council Secretariat’s Policy Unit). Má skúsenosti s misiami civilného krízového manažmentu v Gruzínsku, Iraku, palestínskych územiach ako aj na Balkáne.

Jonsson nahradí na tomto poste Torbjörna Sohlströma, ktorý bol v minulosti dôležitým účastníkom rozhovorov medzi Bruselom a Prištinou.

Cieľom ICO-EUSR Prípravného tímu je pripraviť pôdu pre Medzinárodného civilného predstaviteľa resp. Osobitného predstaviteľa EÚ a jeho úrad, ktorý bude dohliadať na implementáciu štatútu a bude mať niektoré výkonné právomoci. V jeho pôsobnosti ďalej bude pripraviť prenos kompetencií z prechodnej správy OSN UNMIK na kosovské úrady a do určitej miery aj na medzinárodnú správu.

EÚ takisto plánuje misiu EBOP v Kosove, ktorej cieľom bude podporiť rozvoj právneho štátu.

Javier Solana naznačil novinárom na stretnutí ASEAN v Manile, že nové rokovania o Kosove a jeho budúcom štatúte by sa mali začať v polovici augusta, oficiálna výzva príde pravdepodobne od Generálneho tajomníka OSN. Pan Ki-mun vo svojom vyhlásení uviedol, že očakáva správu o výsledkoch činnosti Kontaknej skupiny pre Kosovo resp. Trojky zloženej zo zástupcov EÚ, USA a Ruska do 10. decembra tohto roku.