Júlia Tymošenková premiérkou Ukrajiny

Krátka správa

Júlia Tymošenková sa po druhýkrát stala premiérkou krajiny. 18. decembra ju počas hlasovania podporilo 226 z celkovo 450 poslancov parlamentu. Získala tak tesnú väčšinu hlasov, ktoré jej udelil jej Blok a strana Naša Ukrajina prezidenta Viktora Juščenka. Líder opozície a vodca proruskej Strany regiónov, Viktor Janukovyč, spoločne so svojimi poslancami hlasovanie bojkotovali.

Nová premiérka sľubuje ochranu národných záujmov a uskutočnenie viacerých zásadných reforiem. Povedala: „V politike máte skutočných patriotov, ktorí budú držať zástavu vysoko a nikdy ju nespustia. [..] Dnešné hlasovanie je pre demokratickú koalíciu momentom pravdy.“  Tymošenková sa tak vracia do úradu, ktorému predsedala už počas roka 2005. Po nezhodách s prezidentom Juščenkom však na post zasadol Viktor Janukovyč.

Júlia Tymošenková nebude mať vládnutie jednoduché. Jej koalícia nedisponuje výraznou väčšinou a opozícia je de facto ovládaná Stranou regiónov. Jej silné parlamentné postavenie a podpora vo východnej časti krajiny naznačujú možný tvrdý boj voči reformistickým iniciatívam k západu inklinujúcej vlády.

Javier Solana, Vysoký predstaviteľ EÚ pre SZBP, zablahoželal Tymošenkovej k zvoleniu za premiérku. Zároveň podčiarkol, že nová vláda by sa mala sústrediť predovšetkým na reformy a celkovú modernizáciu krajiny. Novú šéfku exekutívy ubezpečil, že EÚ bude stáť po jej boku s odhodlaním pomôcť pri napĺňaní demokratického programu. Solana pozval premiérku do Bruselu, návšteva sa uskutoční v blízkej budúcnosti.

Joseph Daul, predseda skupiny EPP-ED, komentoval výsledok hlasovania slovami, že poslanci „preukázali silnú jednotu demokratických ‘oranžových’ síl.“ Dodal: „Sme presvedčení, že premiérka Júlia Tymošenková dá európskemu smerovaniu Ukrajiny nový impulz.“