Juncker: Európska obrana je slabá, to vieme aj bez Trumpa

európska obrana

ilustračné, zdroj: pixabay

„Trump nie je prvý, kto nám ukázal, že európska obrana je neadekvátna. Akurát je brutálnejší“, povedal Jean-Claude Juncker v rozhovore pre Ouest France, partnera siete EuActiv.

Fragmentované obrana stojí EÚ medzi 25 a 100 miliardami eur ročne.

„Míňame 200 miliárd ročne, no kvôli chýbajúcej synergii máme len 15 % americkej efektívnosti,“ vysvetľuje predseda Komisie.

Tá upozorňuje, že členské štáty EÚ v poslednom desaťročí znížili výdavky na obranu takmer o 12 %. Spolupráca v rámnci únie sa pritom nezlepšila.

„Európa má len dve armády, ktoré si zaslúžia toto pomenovanie a ak Veľká Británia opustí EÚ, zostane len francúzska, ktorá často zachraňuje Európe česť,“ pomenováva situáciu Juncker.

Inak sa neubránime

Vlády musia podľa neho túto realitu vysvetliť svojim občanom. Z dlhodobého pohľadu totiž žiadna členská krajina EÚ nie je schopná brániť seba alebo kontinent.

Európska komisia nemá zatiaľ politický mandát na ďalekosiahle federalistické návrhy typu “európskej armády”.

Prišla však s akčným plánom, ktorý smeruje k zmysluplnejšiemu využívaniu zdrojov a aj pri svojej obmedzenosti môže predstavovať najväčší krok vpred v tejto oblasti za posledných 10 rokov.

Balík troch návrhov predstavila šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová spolu s eurokomisárkou pre vnútorný trh, priemysel, podnikanie a MSP Elžbietou Bieňkowskou a podpredsedom EK pre zamestnanosť, rast, investície a konkurencieschopnosť Jyrkim Katainenom.

Európsky fond na obranu 

Európsky fond na obranu je nahmatateľnejším z návrhov. Mal by byť určený na podporu investícií do spoločného výskumu a vývoja obranných zariadení a technológií.

Fond by mal mať dve súčasti, ktoré sa budú navzájom dopĺňať, ale budú sa líšiť v právnej štruktúre a rozpočtovom krytí.

Prvou má byť zložka pre výskum na financovanie výskumu inovatívnych obranných technológií (elektronika, metamateriály, šifrovaný softvér, robotika).

Druhý segment by mal fungovať ako finančný nástroj. Umožní členským štátom nakupovať určité vybavenie spoločne a znižovať tým svoje náklady.

Financovanie z európskeho rozpočtu

Komisia v rozpočte EÚ na rok 2017 navrhla na obranný výskum vyčleniť 25 miliónov a očakáva, že do roku 2020 môže ísť na tento účel celkovo 90 miliónov eur.

Predpokladá to, že sa krajiny dohodnú, že opustia pravidlo, ktoré zakazovalo využívať európsky rozpočet na vývoj zbraní.

Vo viacročnom finančnom rámci EÚ na obdobie 2021-2027 Komisia plánuje navrhnúť špecializovaný obranný výskumný program s odhadovanou sumou okolo 500 miliónov eur ročne, teda 3,5 miliardy na 7 rokov.

Aj nemecké aj francúzske ozbrojené sily majú problém so starnúcou technikou. Informovala o tom tento týždeň agentúra Reuters. Argumentom pre zdieľanie a spoluprácu je aj fakt, že jediná európska skupina schopná produkovať raketové systémy, ktoré obstoja v globálnej konkurencii, MBDA, vznikla zlúčením francúzskej, talianskej a britskej firmy v roku 2001.

Výpadok v investíciách sa môže rýchlo prejaviť v zaostávaní v technológiách, inými slovami v strategickej nevýhode, upozorňuje Mogheriniová.

Súčasťou návrhu Komisie je aj podpora investícií pre malé a stredné podniky, start-upy a dodávateľov pre obranný priemysel a posilnenie jednotného trhu v oblasti obrany.

Politická diskusia

Komisia akčný plán predloží na diskusiu ostatným inštitúciám EÚ.

Prvé reakcie by mali dať národní lídri na decembrovom summite EÚ v Bruseli v dňoch 15. a 16. decembra. S podobným plánom prišla Komisia už v roku 2003, nenašla pre ne ale podporu.

Politicky je dnešná situácia iná najmä v dôsledku brexitu. Na jednej strane odchádza krajina s najväčšími obrannými kapacitami a značný prispievateľ do európskeho rozpočtu, na strane druhej to bola práve Veľká Británia, ktorá prehlbovaniu spolupráce v tejto oblasti bránila.

„Vidíme európsku obranu ako hrozbu pre NATO ale ak by tu boli veľké spoločné výskumné projekty, radi by sme boli ich súčasťou,“ komentoval postoj Veľkej Británie poslanec euroskeptickej skupiny v Európskom parlamente (Európski konzervatívci a reformisti) Geoffrey Van Orden, sám bývalý vojak.

Únia tiež musí zohľadniť zmenenú bezpečnostnú situáciu vo svojom bezprostrednom okolí a tiež výsledok amerických volieb, ktoré značia ešte menšiu ochotu trpieť európsku skúposť v oblasti obrany.

Slovenský europoslanec Eduard Kukan (EĽS) hovorí, že prebratie zodpovednosti za svoju bezpečnosť nemá byť reakcia na prezidentské voľby v USA.

„NATO je a ostane primárnym garantom bezpečnosti na našom kontinente. Čo sa týka politiky Spojených štátov, Trumpovej administratíve by sme mali nechať čas, aby predstavila svoje priority v obrannej politike. Spojené štáty sú našim dlhodobým partnerom a spojencom a je tiež aj nás, aby sme to našim kolegom vo Washingtone potvrdili.“