Juncker: Komisia nebude meniť migračnú agendu

Jean-Claude Juncker, (zdroj: Európska komisia)

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker včera na úvod Európskych rozvojových dní (ERD) v Bruseli hovoril o zodpovednosti Európskej únie voči zvyšku sveta.

„Nie je to o charite, ale o vzájomne prospešnom partnerstve. Musíme odmietnuť myšlienku bipolárneho sveta, kde časť napreduje a časť stagnuje. Ľudská bytosť, ktorá si líha s prázdnym žalúdkom, tretina mestskej populácie žijúca v slumoch – to nie je akceptovateľné,“ vyhlásil predseda Komisie.

Na podujatí, ktoré je súčasťou Európskeho roku rozvoja, zavrhol myšlienku zmien v európskej migračnej agende: „Všimol som si, že členským štátom chýba väčšie nadšenie, pokiaľ ide o návrh zdieľať záťaž. Komisia však svoje predstavy o legálnej a nelegálnej migrácii nebude meniť.“

Juncker tak narážal na výhrady, ktoré majú voči imigračným kvótam krajiny strednej a východnej Európy a najnovšie aj Nemecko a Francúzsko. [EurActiv.sk, 2. 6. 2015]

Neochota riešiť problémy rozvojového sveta podľa neho prispieva k nestabilite: „Problémy menej rozvinutých sú aj našimi problémami.“ Znižovanie oficiálnej štátnej rozvojovej pomoci zo strany niektorých členov únie preto nazval škandálom.

Luxemburčan poukázal na to, že práve jeho krajina za jeho vlády zvyšovala objem rozvojovej spolupráce z 0,17 % HDP až na vyše 1 %. Za pokračovanie tejto politiky pochválil aj svojho nástupcu Xaviera Bettela.

Prijímanie utečencov je aj otázkou dôstojnosti a rešpektovania základných ľudských práv. „Komisia svoj názor nezmení napriek odporu a opozícii niektorých členských štátov,“ zopakoval Jean-Claude Juncker.

Časť slovenskej pravice je za kvóty

Návrh EK, podľa ktorého majú jednotlivé členské krajiny na základe kvót prijať tisícky utečencov, nerieši základné problémy emigrácie do Európy, myslí si predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo.

„Pašerácke gangy si z nešťastia miliónov ľudí urobili výnosný kšeft a Brusel pašerákov svojím návrhom o prerozdeľovaní utečencov iba povzbudil,“ povedal Frešo včera na rokovaní Výboru regiónov.

Kvóty nepovažujú za systémové riešenie ani predstavitelia strany Most-Híd. Vo svojom včerajšom stanovisku však zdôraznili, že tento krok vnímajú ako akt solidarity s ostatnými členskými štátmi.

Uviedli, že Taliansko a Grécko už nevedia riešiť príval imigrantov. Slovensko naopak 800 žiadateľov o azyl dokáže zvládnuť.

„Ak očakávame, aby boli južní členovia EÚ solidárni s problémami, ktoré sú dôležité pre nás, tak aj my musíme byť solidárni s nimi,“ vyhlásil Most-Híd.

EurActiv.sk/TASR