Juncker: Tajné služby musia viac spolupracovať

(zdroj: Európska komisia)

Jean-Claude Juncker po včerajšom stretnutí s francúzskym premiérom Manuelom Vallsom povedal, že potreba zlepšiť spoluprácu európskych tajných služieb sa stáva čoraz zjavnejšou.

Predseda Európskej komisie pripomenul rok 1999 a summit vo fínskom Tampere. Hlavy štátov tu položili základy spolupráce v oblasti vnútornej bezpečnosti, ktoré neskôr potvrdili po teroristických útokoch v USA z 11. Septembra 2001.

Juncker sa summitu zúčastnil ako luxemburský premiér. Dnes vraví, že keby sa členské štáty držali vtedajších návrhov Komisie, dnešnej bezpečnostnej situácii sa dalo predísť.

Už vtedy sa hovorilo o spoločnom boji so zločinom, o spolupráci s tretími krajinami alebo o zvládaní migračných tlakov.

„Toto sa neudialo z dôvodov, ktoré nedokážem pochopiť, napriek tomu, že potreba je úplne zjavná,“ uviedol Juncker a dodal, že EÚ dostatočne nepozná ani svoje najbližšie susedstvo. „Vždy, keď sa stanú hrozné udalosti, vytvárame dojem, že vieme o probléme. No mali by sme si problémy uvedomovať predtým, než sa niečo také udeje.“

V reakcii na utorňajšie útoky sa dnes v Bruseli stretávajú ministri vnútra. Predpokladá sa, že budú rokovať systéme PNR, ktorý zbiera záznamy o leteckých cestujúcich, o prepájaní spravodajských databáz, rýchlejšom prístupe k údajom od poskytovateľov digitálnych služieb a o európskych bojovníkoch z islamistických skupín.

„Ohrozenie Európy si vyžaduje európsku odpoveď. Voláme po nej niekoľko posledných mesiacov,“ vyhlásil včera eurokomisár pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopoulos. Aj on vidí rezervy v spolupráci spravodajských služieb: „Nemôžeme sa stále učiť na chybách. Bruselské útoky opäť ukázali, že rozhodne potrebujeme viac koordinácie a výmeny informácií.“

Avramopoulos sa pozastavil nad tým, že polícia už predtým poznala vykonávateľov atentátu na letisku Zaventem. Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan zverejnil informáciu, že jedného zo strojov útokov v Belgicku v minulosti zadržala turecká polícia. Deportovali ho do Holandska, no polícia v Európe u neho neskôr nedokázala nájsť prepojenie s terorizmom.