Kaddáfi EÚ: Dajte mi päť miliárd a vyriešim nelegálnu imigráciu

foto: nelegálni africkí imigranti zadržaní v Španielsku, zdroj: TASR

Kaddáfi tak chce zastaviť problém ilegálnych afrických imigrantov. V žiadnom prípade to ale nebude zadarmo uviedol počas svojej oficiálnej návštevy v Taliansku, kam prišiel prerokovať detaily pred dvoma rokmi uzavretej taliansko- líbyjskej dohody. Tú africké krajiny vyzdvihujú ako príklad takmer dokonalého post- koloniálneho vyrovnanie, keďže Rím na obdobie 25 rokov zaväzujú k podpore modernizačného úsilia líbyjského vodcu.

Talianske investície vo výške päť miliárd dolárov tak poputujú napríklad do výstavby železníc, metra v hlavnom meste krajiny Tripolis, či na rozširovanie elektrických distribučných sietí. Líbyi dokument zároveň umožňuje kapitálovo vstupovať do talianskych podnikov, vrátane veľkých bánk.

"Preberieme to na jeseň"

Európska únia sa k návrhu Kaddáfiho zatiaľ oficiálne nevyjadrila, ale taliansky minister zahraničných vecí Franco Frattini povedal, že Európska únia sa bude cezhraničnou nelegálnou migráciou zaoberať na jeseň tohto roku. „Otázka daných päť miliárd nebola nikdy preskúmaná ani diskutovaná. Budeme sa ňou na európskej úrovni ešte len zaoberať a predstavujem si, že tomu tak bude na novembrovom euro- africkom summite v Líbyi,“ citovala šéfa talianskej diplomacie agentúra AFP. Podľa Frattiniho je nevyhnutné, aby sa Únia konečne „dohodla na svojej migračnej politike“.

Ku Kaddáfiho návrhu sa vyjadrilo podobne aj Francúzsko. Tamojší hovorca ministerstva zahraničných vecí Bernard Valer povedal, že podľa neho by mala Európska únia urýchlene dokončiť rokovania o dohode, na ktorej EÚ s Líbyou pracuje už od jesene roku 2008. Tá sa okrem obchodných záležitostí venuje aj téme imigračnej politiky.

Európska únia, a to najmä štáty Stredomoria, čelí neustálemu prílivu nelegálnych afrických prisťahovalcov. Tí za vidinou šťastnejšieho života v EÚ prekračujú líbyjské hranice a na svoju príležitosť čakajú v tamojších prístavoch. Krajina v minulosti už niekoľko krát avizovala, že nie je schopná svoje suchozemské hranice ustrážiť.

Taliansko a Líbya uzavreli už v júni 2009 kontroverznú „Dohodu o priateľstve“, ktorá hovorí o spolupráci oboch štátov v oblasti nelegálnej imigrácie. Dohoda talianskej pobrežnej stráži umožňuje deportovať lode s nelegálnymi migrantmi späť na územie Líbye bez toho, aby dostali možnosť požiadať o azyl. Situáciu kritizovali viacero ľudskoprávne organizácie ako Amnesty International, či Human Rights Watch.

Tento rok pritom na juhu Talianska zároveň vypukli nepokoje, kedy tamojšie obyvateľstvo napadlo afrických migrantov žijúcich v oblasti.