Kaddáfího pobočník utiekol do Británie

Mohamed Músá Kúsa je číslo 24 na zozname osôb, ktoré majú zákaz cestovať do EÚ. Táto čierna listina je prílohou rozhodnutia Rady ministrov z 23. marca, podľa ktorého členské štáty „prijmú opatrenia potrebné na to, aby zabránili vstúpiť na svoje územie alebo prechádzať ním“ Muammarovi Kaddáfímu a jeho blízkym spolupracovníkom.

Minister zahraničia odcestoval v pondelok aj so svojou rodinou na návštevu Tuniska, kde obhajoval postup líbyjského vodcu. Na miestnej britskej ambasáde následne požiadal o politický azyl, rezignoval na svoj post a nasadol na lietadlo do Farnborough, západne od Londýna.

Kúsa bol ministrom zahraničia Líbye od marca 2009. Predtým (1994-2009) šéfoval líbyjskej spravodajskej službe.

Podľa niektorých lídrov opozície aj expertov na tajnú službu práve Músá Kúsa zosnoval teroristický útok v na dopravné lietadlo nad škótskym mestom Lockerbie, hoci nebol z ničoho obvinený. 21. decembra 1988, počas letu z Londýna do New Yorku bomba zničila lietadlo Boeing 747 spoločnosti Pan Am, ktoré sa potom zrútilo na mesto. Zomrelo všetkých 243 pasažierov, 16 členov posádky a 11 ľudí na zemi.

V roku 2001 holandský špeciálny súd z tohto činu usvedčil Abdelbaseta Ali al-Megrahiho, ktorý pracoval pre líbyjskú tajnú službu. Megrahi je údajne príbuzným ministra Kúsu.

V auguste 2009 bol Megrahu z humanitárnych dôvodov prepustení zo škótskeho väzenia, pričom v rozhovoroch o jeho prepustení sa aktívne podieľal práve Músá Kúsa.

Kúsa bol podozrivý aj z bombového útoku na francúzske lietadlo nad Nigerom, pri ktorom v roku 1989 zomrelo 170 ľudí.

Pracovníci britského ministerstva zahraničia Músú Kúsu niekoľko hodín vypočúvali. Pre agentúru Reuters zdroj z britskej vlády uviedol, že Kúsova rezignácia je „významným úderom“ Kaddáfímu.

Britské ministerstvo zahraničia v stredu večer demisiu i príchod Kúsu potvrdilo. „Kúsa je jednou z kľúčových postáv Kaddáfího vlády a jeho rolou bolo reprezentovať režim navonok – čo už ďalej nebol ochotný plniť,“ uviedlo v stanovisku.

„Pricestoval sem z vlastnej vôle. Povedal nám, že odstupuje zo svojej funkcie,“ povedal hovorca britského MZV.

„Vyzývame osoby okolo Kaddáfího, aby ho opustili a stavili na lepšiu budúcnosť pre Líbyu, ktorá by umožnila politickú transformáciu a skutočnú reformu, ktoré povedú k splneniu túžob líbyjského ľudu,“ uviedlo britské ministerstvo zahraničia.

Noman Benotman, analytik a priateľ bývalého líbyjského ministra, uviedol, že Kúsa v Británii „hľadal útočisko“. „Dezertoval z režimu,“ vyjadril sa. „Nebol vôbec šťastný. Nepodporuje vládne útoky na civilistov.“

Podľa hovorcu líbyjskej vlády minister Kúsa neutiekol a je na diplomatickej misii.

Ďalšie kroky

  • 31. marec 2011: NATO prebralo plnú kontrolu nad bezletovou zónou a operáciami spojencov v Líbyi