Kaddáfímu zostane menej únikových ciest

prívrženci Kaddáfiho v uliciach Tripolisu

Hovorkyňa šéfky zahraničnej politiky EÚ Catehrine Ashtonovej pre EurActiv uviedla, že EÚ „víta prácu Medzinárodného súdneho dvora, ktorej cieľom je priviesť páchateľov zločinov proti ľudskosti pred spravodlivosť“.

Žalobca MSD Luis Moreno-Ocampo v pondelok požiadal o vydanie zatykaču na Kaddáfího, ktorého obviňuje zo zabíjania demonštrantov, ktorí žiadajú koniec jeho štyri dekády trvajúcej vlády.

Medzinárodný súdny dvor je stála inštitúcia Organizácie spojených národov, ktorá stíha osoby obvinené z genocídy, zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov. Bola založená v roku 2002 a jej oficiálnym sídlom je holandský Haag. Dodnes vyšetrovala šesť prípadov, všetky z nich sa viažu k Afrike.

Podľa žalobcu Luisa Morena-Ocampa sa zločiny stále dejú na územiach ovládaných Kaddáfího silami, kde dochádza k zatýkaniu, väzneniu a mučeniu odporcov režimu. Mnoho z ich je už hlásených ako nezvestní.

Žalobca tiež sudcov požiadal o vydanie zatykačov na Saifa al-Islama, ktorý bol najmä na západe vnímaný ako de facto líbyjský premiér. Súd bude teraz skúmať opodstatnenosť dôkazov, ktorými bola žiadosť o zatykač podložená. Medzi zadržanými má byť aj Kaddáfího šéf tajnej služby a švagor v jednej osobe Abdullah al-Senussi.

„Sledujeme žiadosť hlavného žalobcu MSD o vydanie zatykačov v súvislosti so zločinmi páchanými v Líbyi. EÚ a vysoká predstaviteľka jasne odsúdili násilie, ktorého sa Kaddáfího režim dopúšťa na civilistoch v Líbyi a opakovane vyzývali na zastavenie všetkých takýchto akcií“, povedala Kocijancic.

Zatykače vydané MSD znamenajú, že hľadaný môže byť zadržaný v ktorejkoľvek krajine OSN.

Zatknutie alebo exil?

Podľa odborníkov by mohol zatykač skomplikovať vyjednávania o konci Kaddáfího vlády pretože mu obmedzí počet krajín, ktoré by ho mohli prijať do exilu a tiež preto, že by obmedzili kontakty medzi Kaddáfího synom (vzdelanie získal na LSE) a britskou vládou.

Taliansky minister zahraničia Franco Frattini podľa agentúry Reuters včera povedal, že OSN pracuje na vytlačení Kaddáfího do exilu, aby vytvorila miesto pre novú vládu. V utorok očakávajú delegáciu líbyjskej vlády v Moskve.

V pondelok zintenzívnilo dva mesiace trvajúcu operáciu v Líbyi aj NATO. Podľa správ líbyjskej štátnej televízie ako aj informácií o rebeloch útočilo sa na viaceré líbyjské mestá vrátane Tripolisu.

Pozície

Britský minister zahraničia William Hague privítal oznámenie o zatykačoch. „Žiadosť o vydanie zatykaču je pripomienkou Kaddáfího režimu, že zločiny nebudú nepotrestané a že dosah medzinárodnej spravodlivosti bude dlhý“, citujú ho Sky News.

Líbyjská opozičná Národná dočasná rada krok MSD víta no jej viceprezident pre BBC povedal: „Boli by sme radi, keby bol Kaddáfí údený v Líbyi pred tým, než ho bude súdiť medzinárodný súd“.