Katastrofa z Lockerbie máta aj po rokoch

Brownom hovorca uviedol, že premiér považuje predčasné prepustenie atentátnika z Lockerbie za príliš citlivú otázku na to, aby ju komentoval, informovala britská tlač.

Líbyjčan Abdelbaset Ali al-Megrahi, ktorý pracoval pre tajné služby, je jediným odsúdeným za teroristický útok na lietadlo smerujúce z Londýna do New Yorku. Škóti prijali rozhodnutie prepustiť ho, kedže zomiera na rakovinu prostaty. Tento krok okamžite vyvolal medzinárodnú diskusiu.

„Premiér si uvedomuje, že to bolo veľmi komplikované a extrémne citlivé rozhodnutie a že ho budú sprevádzať veľmi silné pocity rodín obetí tohto teroristického činu,“ obhajoval hovorca Brownovo mlčanie.

Oficiálne si Westminster drží od rozhodnutia škótskych orgánov odstup. Trvá na tom, že škótska vláda má plné právo rozhodovať v súdnych veciach a jedinú kritiku smerovala voči faktu, že Megrahi bol doma prijatý ako hrdina napriek tomu, že Líbya údajne sľúbila, že sa toho vyvaruje a udrží udalosť mimo pozornosti.    

Darček pre lídra

Médiá ale citujú diplomatov, ktorí neveria, že načasovanie prepustenia Megrahiho v predvečer 40. výročia „líbyjskej revolúcie“ je čistá náhoda.

Bývalý britský premiér Tony Blair v sobotu v rozhovore pre CNN pripustil, že Líbya otvorila otázku Megrahiho prepustenia v bilaterálnych kontaktoch s predstaviteľmi Veľkej Británie.

„Ujasnime si jednu vec. Líbyjčania samozrejme otvárali prípad Megrahi celý čas, nie len so mnou, ale so všetkými. Pre nich to bola dôležitá národná otázka“, povedal Blair. „Ale ako som im opakovane povedal, ja nemám moc prepustiť pána Megrahiho“, dodal.

Podľa medializovaných správ mal sám Gordon Brown hovoriť o Megrahim s Muammarom Kaddáfim na summite G8 v talianskej L´Aquile.

Zlá diplomacia, dobý biznis?

Britský minister zahraničných vecí David Miliband odmietol tvrdenia, podľa ktorých Londýn odklepol rozhodnutie škótskej vlády v nádeji, že mu to otvorí dvere pre biznis v krajine bohatej na ropu.

To ale spochybnil syn líbyjského lídra Saif al Islam Kaddáfi, ktorý tvrdí, že rozhodnutie o prepustení väzňa bolo naviazané na obchodné dohody. Saif je považovaný za budúceho lídra krajiny.

Sám Kaddáfi prilial olej do ohňa, keď poďakoval britskej kráľovej, princovi Andrewowi a Gordonovi Brownovi za Megrahiho. Sám ho prijal sledovaný kamerami po jeho návrate do Líbye.

Škótska vláda bojuje o prežitie

Opozičné škótske politické strany pripravujú podľa niektorých správ hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde kvôli kontroverznému rozhodnutiu škótskeho tajomníka zodpovedného za spravodlivosť. Škótsku v súčasnosti vládne menšinová vláda Škótskej národnej strany (Scottish National Party, SNP), ktorá bojuje za nezávislosť.

Na rad prichádzajú konšpiračné teórie

Podľa niektorých z takýchto teórií Megrahi nemusí byť vinný z toho, za čo bol odsúdený. Niektorí britskí komentátori sa domnievajú, že Megrahi bol prepustený, pretože sa britské orgány báli, že prešetrovanie v jeho prípade by viedlo k odhaleniu, že je nevinný a teda k blamovaniu súdnictva.  

Člen americkej tajnej služby CIA na dôchodku Robert Baer tvrdí, že kľúčový svedok v prípade – maltský občan – bol manipulovaný a nové vyšetrovanie by mohlo dokázať nad všetku pochybnosť, že atentát bol dielom Iránu.