KFOR reaguje na koniec rozhovorov

Krátka správa

Britská Konzervatívna strana aj experti na Balkán varovali pred možným zhoršením bezpečnostnej situácie v Kosove ku koncu roka. 

Bývalý vysoký predstaviteľ medzinárodného spoločenstva v Bosne a Herezegovine lord Paddy Ashdown vyhlásil, že by bolo vhodné posilniť vojenskú prítomnosť v Kosove, informoval britský denník The Guardian. Ashdown zároveň obvinil Srbsko a Rusko z podnecovania problémov v regióne.

Líder britských konzervatívcov David Cameron vyhlásil, že do Vianoc bude na Balkáne nová kríza, ktorá bude predstavovať priamu hrozbu pre národnú bezpečnosť. Britskí diplomati upozornili, že prípadná výzva pre posilnenie vojenskej prítomnosti by v prvom rade mala prísť z velenia misie KFOR.

Pohyby nastávajú i v samotnej misii KFOR. Americkí vojaci sa presunuli na sever Kosova obývaného prevažne srbským obyvateľstvom. Pridali sa tak k francúzskym a nemeckým vojakom, ktorí už na mieste pôsobia.

Oficiálne tieto presuny nesúvisia s faktom, že rokovania o štatúte Kosova nepriniesli žiadny posun a s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou sa skončia bez vzájomnej dohody zainteresovaných strán.

Každým dňom sa zvyšuje aj pravdepodobnosť, že nová kosovská vláda vyhlási jednostranne nezávislosť, tak ako už novozvolený kosovský líder Hašim Thaci avizoval. Takýto krok by podporila väčšina krajín EÚ vrátane Británie, Srbsko však opakovane vyhlasuje, že takúto nezávislosť neuzná.

V súčasnosti tvorí misiu KFOR zhruba 16 000 vojakov NATO. Vojakov v misii má aj Slovenská republika. Len nedávno bol ukončený výcvik budúch slovenských príslušníkov jednotky KFOR, ktorí budú striedať svojich kolegov už v januári 2008, t.j období blízko očakávaného vyhlásenia nezávislosti Kosova. Pripravené cvičenie absolvovalo 149 prílušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Jeho cieľom bolo zlepšenie praktických zručností veliteľov a príslušníkov jednotky a zvýšiť u vojakov morálne a psychické kvality a ich fyzickú pripravenosť v podmienkach podobných skutočnej situácii.