Komisia kompenzuje štáty za prílev imigrantov

Krátka správa

Suma predstavuje takmer polovicu prostrediedkov, ktoré dala EÚ k dispozícii na zmiernenie následkov zvýšeného náporu nelegálnej imigrácie. Druhá polovica poputuje k členským štátom, ktoré čelia masívnemu náporu migratov zo subsaharskej Afriky.

Švédsky minister zahraničia Carl Bildt sa už dávno snažil poukázať na fakt, že sa jeho krajina stala najväčším prijímateľom utečencov z vojnou zmietaného Iraku. Ilustroval to aj porovnaním, že v meste Södertälje na juhu Švédska je viacej utečencov z Iraku než v celých Spojených štátoch.

Švédsko eviduje za minulý rok približne 9000 žiadostí o azyl od irackých utečencov, čo je polovica z celkového počtu žiadostí Iračanov v celej EÚ. Švédskej vláde vznikajú mimoriadne náklady už len na spracovanie takéhoto množstva žiadostí a následne aj na prípravu akceptovaných utečencov na život vo Švédsku. Tento rok dosiahol počet imgrantov vo Švédsku 14 ročný rekord.

Podľa švédskeho ministerstva pre migráciu výdavky vyplývajúce z udeľovania azylu do roku 2010 narastú o 13 miliónov eur.

Bildt dlho naliehal na Úniu, aby sa týmto problémom začala vážne zaoberať. „Je dobré, že začíname zdieľať spoločnú európsku zodpovednosť za imigráciu, ale stále máme pred sebou dlhú cestu“, cituje Bildta švédsky portál The Local.

Komisia vyzvala krajiny, aby sa uchádzali o jej pomoc pod schémou „Asistencia pre výzvy v súvislosti s prijímaním imigratov“. Jeho celková hodnota je 7 miliónov eur. Okrem Švédska Komisia pomôže aj ďalším krajinám pri vyrovnávaní sa s imigráciou prichádzajúcou morskou cestou a prílivom irackých imigrantov.

Komisár pre oblasť spravodlivosti, bezpečnosti a slobody Franco Frattini označil túto iniciatívu za úspech: „…ukazuje dôležitosť podpory spoločenstva členským štátom, ktoré čelia výraznému tlaku na svoje azylové systémy. Projekty sú spolufinancované a predstavujú konkrétny príklad spolupráce medzi členskými štátmi v zdieľaní záťaže s cieľom efektívnejšie sa vysporiadať s výzvami ilegálnej imigrácie.“

Prostriedky na tieto účely schválil v decembri minulého roka Európsky parlament v rámci všeobecného programu „Solidarita a manžment migračných tokov“ pre obdobie rokov 2007-2013.

Švédska sa týkajú dva projekty v hodnote 3,5 milióna eur. Ďalšie projekty pomôžu Malte, Taliansku (Sicília, Sardínia, Kalábria, Apúlia), Grécku a Španielsku (Kanárske ostrovy a pobrežie Andalúzie).

Slovenský europoslanec Miroslav Mikolášik (EPP-ED) v Európskom parlamente povedal, že Slovensko takisto zaznamenalo príliv legálnych aj nelegálnych migrantov a prihovoril sa za to, aby Európska únia umožňovala vstup iba kvalifikovaným migrantom, kým nekvalifikovaní by mali byť „zásadne neprijímaní“. Podľa jeho slov bude tento problém účinne riešiť systém tzv. modrej karty.