Komisár sa ospravedlnil za výroky o Líbyi

„Nemyslím si, že by som mal ja alebo ktokoľvek iný, právo zasahovať do pozície plukovníka Kaddáfího,“ citovali v piatok bývalého ministra zahraničia Malty a súčasného eurokomisár Johna Dalliho maltské noviny.

„Média s tým zaobchádzajú takmer ako s reality show a niekedy pochybujem o tom, či niektoré zo záberov, ktoré vidíme, nie sú zinscenované,“ vyjadril sa o Líbyi počas stretnutia Maltskej obchodnej komory.

Pár dní pred mimoriadnym summitom lídrov o Líbyi, na ktorom sa bude diskutovať o vytvorení bezletovej zóny s cieľom zabrániť nezvrátiteľnému prepuknutiu občianskej vojny v severoafrickej krajine, vyzneli Dalliho výroky zahanbujúco.

Dva dni predtým (2.3.) predseda Komisie José Manuel Barroso, otvorene vyzval k plnej podpore líbyjského povstania: „Chcem odkázať hlavne tým mladým Arabom, ktorí teraz bojujú za slobodu a demokraciu: Sme na vašej strane.“

Zjavný odklon komisára od oficiálnej línie Komisie niektorí spojili s jeho obchodnými stykmi, ktoré mal v minulosti s Líbyou. Podľa vyhlásenia o záujmoch vlastní Dalli dom v Tripolise a bol riaditeľom sklární v Líbyi.

„Ľutujem, ak niektoré z poznámok, ktoré som v piatok vyslovil, vyvolali nesprávny dojem, že nepodporujem pozíciu, ktorú vyjadril v stredu 2. marca o situácii v Líbyi predseda Barroso,“ uvádza sa v nedeľnom stanovisku Dalliho.

„Niektoré z mojich poznámok sa interpretovali mimo kontext a považovali sa v rozpore so stanoviskom predsedu. Samozrejme, že plne podporujem pozíciu Komisie, ktorú predseda vyjadril,“ napísal Dalli.

„Hlavnou myšlienkou mojich osobných výrokov týkajúcich sa pána Kaddáfího, v ktorých som silno odsúdil akéhokoľvek násilie, bolo, že sa pán Kaddáfí musí riadiť vôľou svojho ľudu,“ vysvetlil.

Medzitým EÚ vyslala do Líbye pracovný tím s cieľom zistiť, ešte pre piatkovým summitom, fakty a vyhodnotiť humanitárne potreby.

„Zámerom je vyhodnotiť humanitárne a evakuačné úsilie na mieste, aby sa odhadlo, čo je v rámci dodatočnej podpory potrebné,“ uviedla vysoká predstaviteľka pre zahraničnú politiku Catherine Ashton.

Ďalšie kroky

  • 10. marec: stretnutie ministrov zahraničných vecí EÚ o Líbyi a severnej Afrike
  • 11. marec: zvláštny summit lídrov EÚ o Líbyi a severnej Afrike, zároveň sa uskutoční aj stretnutie lídrov eurozóny